چین رسماً میزبان اولین دوره تورنومنت جدید جام جهانی باشگاه ها شد

اینفانتینو در یک کنفرانس خبری در شانگهای چین به طور رسمی اعلام کرد جام جهانی باشگاه‌ها در سال ۲۰۲۱ با حضور ۲۴ تیم از قاره‌های مختلف برگزار خواهد شد.

با اعلام رئیس فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) چین میزبان اولین دوره ۲۴ تیمی این مسابقات خواهد بود، این در حالی است که در حال حاضر تعداد تیم‌های شرکت کننده در این مسابقات ۷ تیم است.

یکی از برنامه‌‌های اصلی جانی اینفانتینو، رئیس فیفا از زمان روی کار آمدنش به‌عنوان جانشین سپ بلاتر جلب رضایت اکثر اعضای فیفا با بالا بردن شانس کشورهای مختلف برای حضور در تورنمنت‌های بزرگ مانند جام جهانی بوده است که این هدف او با افزایش تعداد تیم‌های جام جهانی به ۴۸ تیم در رده ملی محقق شده است.

اینفانتینو حالا قصد دارد این برنامه را در رده باشگاهی نیز پیاده کند و طرحی را آماده ارائه به شورای فیفا کرده است که به موجب آن تعداد تیم‌های جام جهانی باشگاه‌ها از هفت تیم فعلی به ۲۴ تیم افزایش خواهد یافت. پیش از این فقط مشخص بود قرار است سهمیه قاره اروپا از یک تیم به هشت تیم افزایش داشته باشد که این هشت سهمیه به قهرمانان لیگ قهرمانان و لیگ اروپا در هر فصل و سه فصل ماقبل آن اختصاص پیدا می‌کند.

اکنون نشریه مارکای اسپانیا جزئیات بیشتری از طرح پیشنهادی اینفانتینو ارائه کرده است. طبق ادعای این روزنامه، اولین دوره جام جهانی باشگاه‌ها سال ۲۰۲۱ برگزار خواهد شد و این تورنمنت به سبک جام جهانی هر چهار سال یک مرتبه در فاصله روزهای ۱۷ ژوئن تا ۴ جولای برگزار خواهد شد.

در صورتی که طرح اینفانتینو برای تغییر شیوه برگزاری جام جهانی باشگاه‌ها، روز پنجشنبه هفته جاری به تصویب ۲۳ عضو شواری فیفا برسد، حضور فاتحان لیگ قهرمانان و لیگ اروپای سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ یعنی تیم‌‌های رئال مادرید، اتلتیکومادرید، چلسی و لیورپول در اولین دوره از قالب جدید جام جهانی باشگاه‌ها قطعی خواهد بود.

علاوه بر این تیم‌ها قرار است شش تیم از منطقه آمریکای جنوبی نیز در این رقابت‌ها حضور داشته باشند که البته هنوز مشخص نیست این سهمیه‌ها چگونه میان تیم‌های این منطقه تقسیم شود. در حال حاضر این سهمیه آمریکای جنوبی به قهرمان جام لیبرتادورس اختصاص پیدا می‌کند. در همین حال برای قاره‌های آفریقا و آسیا و منطقه آمریکای شمالی و مرکزی (کونکاکاف) نیز هر کدام سه سهمیه در نظر گرفته شده است و یک سهمیه هم به منطقه اقیانوسیه اختصاص پیدا خواهد کرد.

تغییر دیگری که در شیوه برگزاری جام جهانی باشگاه‌ها اعمال خواهد شد، شیوه راهیابی تیم‌ها به فینال است. در حال حاضر نمایندگان قاره اروپا و آمریکای جنوبی از مرحله نیمه نهایی وارد رقابت‌ها می‌شوند و این یعنی که هر کدام از آنها می‌توانند با انجام تنها دو بازی قهرمان شوند. در قالب جدید اما یک تیم از ابتدا تا قهرمانی باید پنج بازی انجام دهد. در واقع ۲۴ تیم در هشت گروه سه تیمی تقسیم خواهند شد که از هر گروه یک تیم به مرحله یک چهارم نهایی صعود می‌کند.

اخبار بیشتر:اینفانتینو همچنین اعلام کرد فیفا بودجه خود در زمینه سرمایه‌گذاری در فوتبال زنان را در چهار سال آینده به دو برابر افزایش خواهد داد. به این ترتیب این بودجه از ۵۰۰ میلیون دلار به یک میلیارد دلار افزایش پیدا خواهد کرد، این در حالی است که آخرین دوره جام جهانی زنان بازتاب خیلی خوبی در سطح جهان داشت.

همچنین رئیس فیفا اعلام کرد اندونزی به عنوان میزبان مسابقات جام جهانی زیر ۲۰ سال در سال ۲۰۲۱ انتخاب شده است. پرو نیز به عنوان میزبان مسابقات جام حهانی زیر ۱۷ سال در سال ۲۰۲۱ معرفی شد. با اعلام فیفا همچنین روسیه از مسابقات جام جهانی فوتبال ساحلی ۲۰۲۱ میزبانی خواهد کرد.

قبلی «
بعدی »

با سلام بنده عرفان قلی پور دانشجوی کارشناسی گرافیک دانشگاه هنر تبریز و دوستدار فوتبال و تیم بارسلونا هستم اما برای هر تیمی احترام قائلم چرا که باید از فوتبال لذت برد. سربلند و پایدار باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.