جدیدترین مطالب

چالش جدید علی علیپور | ماندگاری در ترکیب اصلی یا استمرار بر روی نیمکت

علی علیپور مهاجم سابق پرسپولیس و راه آهن که سابقه بدست آوردن عنوان آقای گلی لیگ برتر فوتبال ایران را دارد به تیم ماریتیمو پیوست اما برای قرار گرفتن در ترکیب اصلی مسیر سخت و حریفان سختی در پیش دارد . علی علیپور با تکیه بر توانایی و هوش ، اشتیاق و شوق می‌ تواند مسیر دشوار خود را سهل کند اما مهم ترین نکته بهره مندی از تمرینات و یادگیری در لحظه می باشد که برای پی بردن به این امر مهم باید سخن کریستیانو رونالدو را به میان آورد « هوش همه چیز نیست. ممکن است آن را از بدو تولد داشته باشید اما یادگیری برای بهترین شدن لازم است » . علیپور حال با یکی از سخت ترین چالش های زندگی خود روبه‌رو شده است و آن حضور در ترکیب اصلی تیم پرتغالی است . با تماثیل گفته شده قلمداد می شود که حضور در جمع یازده بازیکن اصلی ماریتیمو چندان دشوار نباشد و نیاز به صبر ایوب دارد اما نکته حائز اهمیت این است که هم تیمی های علیپور نیز همانند او دست از تلاش بر نمی دارند تا کار برای آقای گل لیگ ایران سخت شود . حال بهتر است شرایط مهاجمان و ترکیب های احتمالی تیم ماریتیمو را بررسی کنیم تا به این موضوع پی ببریم که شانس حضور علی علیپور در ترکیب اصلی چقدر است ؟

فصل پیش ماریتیمو با هدایت خوزه مانوئل گومز رتبه ی یازدهم لیگ را در اختیار گرفت . خط حمله نه چندان ضعیف ماریتیمو و برد های یک گله هیت مدیره باشگاه را مجاب کرد تا قید مربی خود را بزنند و به سمت لیتو ویدیگال مربی با تجربه آنگولایی بروند . مربی این فصل ماریتیمو علاقه ی خاصی به ترکیب ۴_۲_۳_۱ دارد اما در این دو دیدار برگزار شده از این ترکیب استفاده نکرد . او در بازی اول با چینش ۳_۴_۳ تیمش را روانه میدان کرد که مقابل سانتا کلارا ناموفق بود اما در بازی دوم مقابل تیم توندلا با ترکیب ۴_۴_۲ تیمش را مقابل حریف قرار داد ، هر چند آنها در آن دیدار ۲۴ درصد مالکیت توپ داشتند اما با نتیجه ی ۲_۱ و با گل های رودریگو پینهو پیروز شدند . امر گلزنی بی شک وظیفه ای است که به مهاجم برزیلی ماریتیمو سپرده می شود ، او فصل پیش ۳۱ بازی برای تیم پرتغالی انجام داد و موفق شد ۹ گل به ثمر برساند . پست اصلی رودریگو پینهو مهاجم نوک می باشد و گاهی اوقات در پست مهاجم سایه از او استفاده می شود . فصل پیش پینهو تنها دیدار هایی را از دست داد که دچار مصدومیت شده بود و در صورت مصدومیت علیپور می تواند جایگزین وی شود . اما اگر فرض را بر این بگیریم که ماریتیمو با دو مهاجم بازی کند همانند بازی های فصل گذشته ، پینهو و علیپور از اول بازی در میدان حضور داشتند و چه علیپور مهاجم وسط باشد و چه پینهو مهاجم پینهو دو روش کلی برای گل رسیدن وجود دارد .

اول آنکه پینهو با توجه به دوندگی بالا و حضور پر رنگ در بیشتر نقاط زمین می تواند به خوبی حریف را زیر فشار پرس قرار داده و با باز پس گیری توپ بازیکنان ضد حمله ای خطرناک شکل دهند که این جا نیز دو روش مطرح است . روش اول آن است که توپ را سریعا به علیپور برسانند و با توجه به اینکه علیپور هوش بالایی دارد و به خوبی فضای خالی تیم حریف را تشکیل می دهد ، پاس را به هم تیمی خود ارسال کند . روش دوم آن است که از کناره ها تیم ضد حمله را تشکیل دهد تا خط میانه ی زمین تیم باز شود و در این لحظه علیپور یا رودریگو چندین بازیکنان را مشغول خود کرده تا فضای باز شده بیشتر شود . حال بر می گردیم به روش دوم گلزنی ماریتیمو با حضور همزمان علیپور و رودریگو ، اگر ماریتیمو با دو مهاجم بازی کند علیپور به خوبی می تواند با حضور در قلب خط دفاعی تیم کار رودریگو را برای امر گلرنی راحت کند ، وظیفه ای که گترسون به خوبی آن را انجام می دهد . گترسون مهاجم نوک و سایه و وینگر راست برزیلی ماریتیمو فصل پیش ۲۷ بازی انجام داد که فقط ۱۰ بازی آن را از اول بازی کرده است و حاصل آن ۳ گل بوده است . هر چند آنالیز بازی های فصل پیش نمی تواند قطع به یقین ما را مطمئن کند اما می توان برآورد کرد که گترسون و علیپور برای قرار گیری در ترکیب اصلی رقابت حساسی با هم دارند البته با توجه به اینکه زوج گترسون و رودریگو بازی های بیشتری با یکدیگر انجام داده اند ، هر دوی آنها برزیلی هستند و شناخت بهتری نسبت به بازی یکدیگر دارند و آماده نبودن علیپور با شرایط فوتبال اروپا می توان پیش بینی کرد که در اوایل فصل این زوج برزیلی در خط حمله تشکیل می می گیرد .

اما اگر آقای لیتو ویدیگال بخواهد به علاقه خود ترکیب ۴_۲_۳_۱ برگرد به امکان بیشتر از این سه بازیکن به صورت همزمان استفاده می کند ترکیبی که رودریگو پینهو به مهاجم نوک می رود ، علی علیپور پشت سر رودریگو بازی می کند و گترسون به پست وینگر راست می رود و در این بین لاندرو باررا آرژانتینی به پست وینگر چپ می رود . در این ترکیب حضور علیپور در این پست حیاتی است زیرا می تواند مربی در این حین بازی جای علیپور و رودریگو را در بعضی از مواقع عوض کند یا هر دو کنار هم دیگر در خط جلوی وینگر قرار بدهد هر چند میتوان علیپور و رودریگو را نیز به یک خط پایین تر از وینگر انتقال داد . اگر لوتی ویدیگال علاقه داشته باشد علیپور پشت سر رودریگو بازی کند یا بالعکس خط جلوی وینگر گزینه خوبی برای علیپور است اما اگر به یک خط پایین تر انتقال پیدا کند عملا علیپور به هافبک تهاجمی تبدیل می شود که کارایی ندارد هر چند ماریتیمو می تواند این ترکیب را با حضور میلسون امتحان کند . در این ترکیب ها و تاکتیک های گفته شده بی شک جای خالی جوئل تاگو حس می شود . مهاجم وسط کامرونی تیم ماریتیمو که تنها در این پست بازی می کند کار علیپور را برای حضور در ترکیب اصلی را سخت تر کرده است اما آمار فصل پیش او حضور با ۱۶ بازی و ۲ گل زده امیدوار کننده نیست ، هر چند می‌ توان او را به عنوان یار تعویضی به میدان آورد . حضور این بازیکن در بازی اول تیم به عنوان تک مهاجم تصمیم درستی نبود هر چند که هافبک های تیم در کنار او بازی می کردند که می توانست به جای استفاده از هافبک از وینگر هایش استفاده کند . مارتیمو این فصل خرید جدید دیگری به جز علیپور در خط حمله انجام داده است ، فرانسو خاویر تموزو وینگر فرانسوی که توانایی بازی در دو جناح چپ و راست را دارد نمی تواند رقابتی با علیپور داشته باشد مگر اینکه مربی به ترکیبی روی آورد که ناچار شود از بین پینهو ، علیپور ، گترسون و جوئل تاگو دست به انتخاب یک یا دو مهاجم بزند . با این اطلاعات تا حدودی به حدس و گمان رسیده ایم که آقای لیتو ویدیگال از علی علیپور چه بهره ای خواهد برد و او را در چه پستی بازی خواهد داد اما فراموش نکنیم فوتبال غیر قابل پیش بینی است و توانایی آن را دارد حدس و گمان ما را پوچ کند .

قبلی «
بعدی »

نویسنده ورزشی در اسپورتتو و فوتبال پلاس و پایگاه خبری ورزش بانوان (خبرگزاری درنا|IWSPORTS) /روزنامه نگار و خبرنگار نشریه قهرمانان / محصل رشته ی ریاضی و فیزیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.