پیرلو، قمارِ بزرگ یووه؟!

  • توسط نوید صحرانورد
  • ۲ ماه قبل
  • ۶۹۰ بازدید
  • ۱ دیدگاه

آندره آ پیرلو جدیدترین نسخه از مربیان روی دورِ مد امروز فوتبال جهان است، جوان، خوشتیپ، کاریزماتیک و … ولی آیا همه ی اینها برای موفقیت کافیست؟! برای پاسخ به این پرسش، در این مقاله همراه ما باشید.

پیرلو-یووه؛ ابهامات و امید ها

بعد از اخراج مائوریتسیو ساری از یووه که به دنبال باخت بیانکونری به لیون و البته پس از طی یک فصل پر فراز و نشیب حاصل شد، مدیران یووه دست به غیرمنتظره ترین انتخاب زدند، در حالی که از افرادی مانند پوچتینو، سیمونه اینزاگی و یا حتی زیدان برای هدایت بانوی پیر نامبرده میشد، آندره آ پیرلوی ۴۱ ساله به نیمکت پر افتخار ترین تیم سری آی ایتالیا رسید، انتخابی که با اما و اگر هایی همراه بوده و البته موجی از امید و تردید را در میان هواداران بیانکونری ایجاد کرده، پیرلو که در سال ۲۰۱۷ و بعد از دو سال بازی برای نیویورک سیتی از دنیای فوتبال خداحافظی کرد، در حالی هدایت یووه را تا ژوئن ۲۰۲۲ بر عهده می گیرد که در تنها تجربه ی مربیگریش ۱۰ روز سرمربی تیم زیر ۲۳ ساله های یووه بوده، موضوعی که تفاوت او را با تمام مربیان همسن و سالش رقم خواهد زد، آیا حاصل کار زیدانی دیگر خواهد شد؟ یا باید منتظر فرانک دی بوئرِ جدیدی باشیم؟! در ادامه بیشتر خواهیم پرداخت.

آندره آ پیرلو؛ آیا او تبدیل به یک کلوپ جدید خواهد شد؟

روی دور مد!

این روز ها و در جهان بیشتر از ساعت های رولکس، لباس های با برند معروف ترین مارک های ایتالیایی و یا حتی ماسک!، مربی جوان، خوشتیپ و کاریزماتیک مد است، از فرانک لمپارد و آرتتا و جرارد گرفته تا حتی فرهاد مجیدی خودمان! مربیانی که به واسطه ی سال های درخشش در دوران بازیگری حالا شانس بیشتری برای رسیدن به بزرگترین نیمکت های تیم های فوتبال دارند، اتفاقی که همیشه و به تناوب در دنیای فوتبال رخ داده از زمان سرمربیگری اسون گوران اریکسون جوان در سری آ بگیرید تا پپ در اسانیا، ولی این روز ها این موضوع با شدت بیشتری در حال ادامه پیدا کردن است، اما موضوع اصلی در این مقاله چرایی آن نیست، بلکه سرانجام پیرلو با توجه به نمونه های مشابه است.

آندره آ پیرلو؛ جامی روی دست، این صحنه برای یووه تکرار میشود؟

می تواند! نمی تواند!

خیلی ها از سیمونه اینزاگی و یا گتوزو به عنوان نمونه های مشابه در سری آ نام میبرند ولی آنها به یکباره به چنین جایگاهی نرسیدند اما آندره آ پیرلو در حالی سرمربی قهرمان سری آ شده که عمر دوران مربیگریش به ده روز هم نمی رسد، پس سخت ترین پاسخ به این پرسش درباره ی اوست که “آیا پیرلو موفق می شود؟” حقیقت امر این است که هیچ پاسخ واضحی وجود ندارد، ما هیچ دور نمایی از توانایی های او برای هدایت یک تیم فوتبال نداریم، همه چیز درباره ی او مثل دو روی یک سکه است اما او را به عنوان هافبک (پستی که در واقع یک مربی درون زمین فوتبال است) میشناسیم، بزرگ ترین ویژگی او بنا به تعریف همبازیان و مربیانش هوشِ اوست آندره آ در دوران فوتبال باهوش بود و دارای قدرت بازی خوانی بسیار، موضوعی که مطمئنا از شروط اصلی موفقیت در دنیای فوتبال است، برای مثال گواردیولا را در نظر بگیرید. اما واقعا هوش کافیست؟ تجربه مربیگری در بازی های بزرگ به عنوان نفر اصلی یا دستیار مسئله ی مهم تریست، برای مثال لمپارد یا جرارد؛ آن ها به یکباره سرمربی تیم های بزرگ نشدند، اولی سه سال دستیار پپ بوده و دومی یک سال در رده های پایه ی لیورپول حضور داشته حتی فرانک لمپارد نیز برای رسیدن به نیمکت چلسی یک سال را در چمپیونشیب گذرانده، اما آندره آ که بنظر میرسد باخت های پیاپی ساری سران یووه را شتابزده کرده تبدیل به اولین نمونه از مربیانیست که در سطح اول فوتبال اروپا به یکباره نفر اول یک تیم بزرگ می شوند.

همه ی اینها میتواند پیرلو را تبدیل به یک قمار بزرگ کند، موفقیت او در یووه می تواند او را مانند زیدان که در ابتدای مربیگریش در مادرید جدی گرفته نمی شد تبدیل به یک اسطوره برای باشگاه کند و شکستش او را شبیه به یک مهره ی سوخته، شاید همه چیز به خود پیرلو و البته کمی شانس بستگی داشته باشد، البته پیرلو این شغل را با آگاهی پذیرفته و مطمئنا از چالش ها آگاهی دارد.

پیرلو خودش در این باره گفته:

از بابت دریافت چنین احترام و اعتمادی از جانب یوونتوس، عمیقا خوشحالم و به آن افتخار می کنم. برای این فرصت شگفت انگیز آماده ام.

آندره آ پیرلو در هنگام بازی برای یووه؛ زمان سریع میگذرد!

بیایید امیدوار باشیم

شاید عدم تجربه ی پیرلو از یک سمت و در سمت مهم تر وضعیت بغرنج یووه که به لطف ساری به اینجا کشیده شده خیلی از دوستداران آندره آ را هم نسبت به این انتخاب با تردید روبرو کند، چون هر کس دیگری هم که جای پیرلو بود کار سختی برای دوباره ساختن یووه و برگرداندن آن به چیزی که باید باشد داشت، اما در چنین شرایطی که هوادارن چیز زیادی از مهارت های سرمربیگیری پیرلو نمی دانند، شنیدن اظهارات برخی از افراد نزدیک به بیست و یکِ دوست داشتنی امیدوار کننده باشد.

رنزو اولیویری، رئیس اتحادیه مربیان ایتالیا، که از نزدیک شاهد عملکرد پیرلو در کلاس های مربیگری بوده در مورد آندره آ می گوید:

من میتوانم تضمین دهم که آندره آ همین حالا هم یکی از متفکران عمیق دنیای فوتبال است، او از خیلی از مربیانی که سال ها کار کرده اند دانش فوتبالی بیشتری دارد و فوتبال را بهتر میفهمد.

الساندرو دل پیرو یکی از اسطوره های یووه از دیگر افرادیست که به تمجید از پیرلو پرداخته:

او محیط یوونتوس و بازیکنان آن را می شناسد و می تواند حتی کارهایی بزرگتر از زیدان انجام دهد.

صحنه ی شادی آندره آ پیرلو و الساندرو دل پیرو

آینده به چه شکل خواهد بود؟

سرنوشت پیرلو را شاید چند سال زودتر به روی نیمکت یووه کشانده، او بزودی برای سپری کردن مرحله ی آخر از مراحل دریافت کارت مربیگری اقدام خواهد کرد تا هر چه سریعتر کارش را با بیانکونری شروع کند، پیرلو در اولین اقدام الساندرو ماتری را به عنوان دستیار انتخاب کرده اما بدون شک همه از اهمیت یک دستیار با تجربه تر که قبلا سرمربی بوده و یا در حوزه ی دستیاری تجربه داشته خبر دارند، شاید مهم ترین اقدام پیرلو قرار دادن یک فرد با تجربه در کنار ترکیب جوان خودش است.

موضوع بعدی سرنوشت بسیاری از بازیکنان یووه است، پیرلو بدنبال یک خانه تکانی اساسی در تیم و ساختن تیم دلخواه خود است، بنا بر آخرین اخبار هیگواین، ماتوئیدی، رمزی، خدیرا، روگانی و دیشیلیو جایی در برنامه های فصل بعدی یووه ندارند، بازیکنانی که بیشترشان بالای ۳۰ سال دارند و همین موضوع لزوم جوانگرایی در تیم را ضروری می کند، اتفاقی که باید در عین ضربه نزدن به تیم و ادامه دادن قهرمانی های متوالی صورت بگیرد و این شاید کار پیرلو را دشوار تر کند، ایجاد یک توازن بین باتجربه های ماندنی و تازه وارد های جوان.

پیرلو برای پیاده کردن سیستم دلخواهش در تیم بدنبال خرید بازیکنانی مانند کیه زا، زانیولو و میلیک است، او به سیستم ۳-۳-۴ علاقه دارد و علاقه ی او به محفظ مالکیت در تیم هایش و تسلط در بازی که از صحبت های نمنابع نزدیک به او بدست آمده نقش کریستیانو رونالدو را در انجام این سبک بازی برجسته تر از قبل می کند.

با تمام این اوصاف نباید فراموش کرد که آندره آ حتی در دوران بازی خود نیز یک فرمانده و مغز متفکر در تیم هایش بود، کسی که وظیفه ی اصلی ای در انتقال فرامین تاکتیکی مربیان به همبازی ها و انجام آن در زمین فوتبال داشت، پیرلو زیر دست مربیان بزرگ و تئوریسینی چون لیپی، کونته، آلگری و آنجلوتی بوده و مطمئنا انگیزه های زیادی برای نمایش توانایی های خود دارد، شاید کمی زود تر و در تیمی بزرگ تر.

صبر و اعتماد

حالا و با چنین انتخاب پر خطری از سمت مدیران یووه، شاید اعتماد و صبوری کلید موفقیت بیانکونری باشد، تیمی که نشان داده در بدترین وضعیت ها هم راه خود را پیدا می کند، اما موضوع در مورد پیرلو متفاوت تر از ساری است، او برای جا انداختن ایده هایش به زمان کافی و بازی های زیاد نیاز دارد، شاید موفقیت های سری آ ادامه پیدا کنند اما آسان تر از قبل نخواهند بود، موضوعی که باید آنیلی و هواداران آمادگی اش را داشته باشند، یک قمار بزرگ که باید دید قرار است در نطفه خفه شود یا یک مربی بزرگ جدید را به دنیای فوتبال معرفی خواهد کرد؟!

 

 

 

قبلی «
بعدی »

پژوهشگر فوتبال و ورزشی نویس
  • instagram