ورود ممنوع | قصه ممنوعیت ورود بازیکنان و مربیان خارجی به لیگ ایران

گنه کرد در بلخ آهنگری به شوشتر زدند گردن مسگری .در راه پرداخت بدهی سنگین مارک ویلموتس روز گذشته جذب هرگونه بازیکن و سرمربی خارجی ممنوع شد.

در گذشته هم شاهد تصویب شدن چنین قوانین من‌دراوردی مانند ممنوعیت جذب دروازبان خارجی در فوتبالمان بوده‌ایم که نه تنها کمکی به فوتبال ما نکرد بلکه باعث افزایش چشم گیر قیمت دروازبانان بعضا متوسط فوتبالمان هم گردید. بعدها با لغو این قانون دیدیم که استقلال خوزستان با درخشش فرناندو دخسوس موفق شد تا فاتح لیگ برتر شود.

سپاهان، ذوب‌آهن و پرسپولیس سه فینالیست قرن جدید فوتبال ایران در لیگ قهرمانان آسیا بوده‌اند.
سپاهان و پرسپولیس با هدایت مربیان خارجی و ذوب‌آهن با گلزنی ایگور کاسترو توانست راهی فینال این رقابت ها شود اما در فینال توان فنی بازیکنان غیر بومی آن تیمها از بازیکنان غیر بومی ما بیشتر بود تا طلسم قهرمانی تیمهای ایرانی در قرن جدید شکسته نشود.

بیایید باهم تیمهای قهرمان چند دوره اخیر لیگ قهرمانان آسیا را مرور کنیم:

در سال ۲۰۱۹ الهلال عربستان موفق شد با گلزنی بافاتمی گومیس و آندره کاریلو بعد از سالها بازهم در قاره آسیا تاجگذاری کند.

در سال ۲۰۱۸ کاشیما موفق شد با دوگل لئو سیلوا و سرجینیو پرسپولیس ایران را که با پنجره بسته و درخشش بازیکنی مثل منشا و سرمربیگری برانکو به فینال رسیده بود شکست دهد.

۲۰۱۷ سالی بود که اوراوا ردز ژاپن در فینال با اتکا به گلزن برزیلی خود رافائل سیلوا الهلال را شکست داد.

۲۰۱۶ چونبوک کره لئاندرو را بعنوان برگ برنده در فینال رو کرد.

گوانگژو اور گراند با رهبری اسکولاری و گلزنی های پایان ناپذیر آلکسون قهرمان سال ۲۰۱۵ آسیا شد.

امارات شاید بهترین مثال نقض برای این موضوع باشد که جذب دروازبان خارجی را ممنوع کرد، و ما شاهد این موضوع هستیم که سالهاست آنها دروازبانی بهتر از ماجد ناصر و علی خسیف ندارند.

این قانون در حالی در کشور ما وضع شده است که پرسپولیس با ایمون زائد طلسم باخت های پیاپی در دربی را شکست، با نیلسون کلین شیت های متوالی در دربی را تجربه کرد و با برانکو به قله های رفیع فوتبال داخلی و آسیایی رسید.

سپاهان با بوناچیچ فینال آسیا با کرانچار قهرمانی لیگ و با امثال عماد رضا و ابراهیم توره یکی از خطرناکترین زوج های تاریخ لیگ برتر را تجربه کرده است.

آخرین قهرمانی استقلال درجام حذفی و بهترین خط دفاعی تاریخ لیگ برتر با هدایت شفر بدست آمده است.

فولاد اولین قهرمانی لیگ برتر خود را با مربی غیر بومی بدست آورد.

بهترین تراکتور تاریخ تحت هدایت تونی اولیویرا با گلزنی های ادینیو بود و سایپا قهرمان لیگ را مربی غیر بومی بست.

در روزگاری که لیورپول را بعد از ۳۰سال یک مربی آلمانی قهرمان انگلستان میکند و توماس توخلِ غیر بومی برای اولین بار پاریسن ژرمن را به فینال لیگ قهرمانان میرساند و تیمهای حاشیه خلیج فارس با امثال ژاوی،گابی،کازورلا،بن عطیه و ماندژوکیچ قرارداد می‌بندند: ورود هرگونه بازیکن و مربی خارجی به فوتبال ایران ممنوع میشود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.