قصه لایپزیگ ؛ منفور یا معشوق؟

  • توسط هادی محبی
  • ۱ ماه قبل
  • ۸۸۰ بازدید
  • ۱ دیدگاه

●ترجمه اختصاصی مطلب BBC SPORT در خصوص تاریخچه لایپزیگ

این به شما بال میدهد …٫ موسس و مدیر اجرایی مجموعه ردبول این را گفت.
دیتریت ماتشیتز به طور خاص در ارتباط با نوشیدنی های انرژی زا ، که اتفاقا ثروت او صدقه سر همان ها بوده است ؛صحبت نمیکند. در واقع این فلسفه ای است که نماد و تجلی شرکت چند مرحله ای، چند ملیتی و چند میلیارد دلاری اوست.


« مهارت ، توانایی و استعداد و قدرت هر چیزی را که بخواهی بدست بیاوری ، فراهم میکند»
این هاراهم همان شخص بلندپرواز اتریشی گفت که فضایی مرغوب برای ایده های نو آورانه و جذاب را فراهم کرده است ؛ این ایده چیزی نبود جز تاسیس ردبول لایپزیگ.
خیلی سریع جرقه اول در ذهنمان تصویر یولیان ناگلزمن سی و سه ساله را مد نظر قرار میدهد.


بازگردیم به یک دهه قبل؛ دقیقا همان زمانی که کار خود را از دسته پنجم فوتبال آلمان آغاز کردند و آن روز را با امشب که قرار است در نیمه نهایی بزرگترین تورنمنت اروپا یعنی لیگ قهرمانان اروپا بازی کنند مقایسه کنیم. باور نکردنیست ، گاه مضحک به نظر میرسد.


اما پرسش اصلی که در ذهنمان به وجود می آید:
چگونه در این بازه کم میتوان خود را در بین نخبگان فوتبال جهان دید؟
پاسخ ،تغذیه های مالی از سوی ردبول برای باشگاه شرقی آلمان است تا بتوانند خود را در جایگاه بزرگان ببینند.
هنگامی که ناگلزمن تاتنهام مورینیو را در مرحله یک هشتم از گردونه خارج کرد این تیم شامل بازیکن هایی میشد که اغلب ناشناخته بودند و بیش از بیست میلیون پوند برای لایپزیگ خرج نداشتند.
باز بر مبگردیم سراغ سوالاتی که مشتاق بدیت آوردن جوابشان هستیم؛
•چگونه ردبول یک باشگاه منطقه ای را به جمع مدعیان قهرمانی در چمپیونزلیگ اضافه کرد؟
•در این میان چه منفعت شاخصی برای یکی از مشهورترین شرکت های جهان وجود دارد؟
•به راستی لایپزیگ منفورترین تیم آلمان است؟

ردبول چگونه سر از آلمان در آورد..
فقط عده انگشت شماری در آلمان موافق پشتوانه گری ماتشیتز ، رییس شرکت رددبول برای باشگاه لایپزیگ بودند. خیلی جالب است که بدانید حتی برنامه ها اولیه این چهره برای سرمایه گذاری در این باشگاه توسط اتحادیه فوتبال آلمان (DFB) رد شد.
چشم انداز تاریخی فوتبال در لایپزیگ پیچیده به نظر میرسد؛ از آنجا که از زمان تاسیس اتحادیه فوتبال آلمان در این شهر تیم هایی تشکیل و پس از آن منحل شدند. رژیم نازی ، حکومت کمونیستی و اتحاد مجدد پس از آن منجر به شکل گیری رقابت های فوتبال آلمان در قالب های متفاوت شد.
لوکوموتیو لایپزیگ قبل از اتحاد طعم شیرین موفقیت را با حضور در فینال جام برندگان حذفی اروپا در سال۱۹۸۷ چشید. اما پس از آن واگذاری آن ها از بوندسلیگا در سال ۱۹۹۴ پایان پرواز بلند آن ها در سطح اول فوتبال آلمان بود
فوتبال لایپزیگ در تاریکی محض به سر میبرد تا اینکه ردبول امتیاز تیم دسته پنجمی (SSV Markranstadt) را خریداری کرد.
پس از سالها تحقیق و مذاکره، بحث و جدل آنها تصمیم گرفتند از پایین ها شروع کنند و به کمال برسند.
در زمان رسیدنRB Leipzig در سال ۲۰۱۶ به بوندسلیگا، این شهر ۲۲ سال بدون تیم در سطح اول فوتبال آلمان بود.
« این تیم برای شهر خوب است، این تیم برای بخش شرقی آلمان خوب است.» این هارا گیدو شفر که از زمان ظهور لایپزیگ گزارشگر اصلی تیم است میگوید.


«کل شهر لایپزیگ را دوست دارند ؛ جدا از باشگاه های سنتی Chemie and Lok Leipzig. همه بر آن واقف هستند که داشتن چنین باشگاهی در شهر چقدر ارزشمند است.»
« میزان طرفداران نیز در حال رشد است همانگونه که میبینیم تقریبا برای هر مسابقه ۴۰۰۰۰ جایگاه فروخته میشود.»
این عشق به باشگاه تحت حمایت ردبول در سراسر کشور بهدین سان نیست و آر بی لایپزیگ مخالفان جدی خود را هم دارد.
طبق قوانین DFB، باشگاه های آلمانی باید طبق قانون ۵۰+۱ عمل کنند بدین معنا که اساسا هواداران صاحب اکثریت سهام باشگاه هستند و می توانند بر تصمیماتی من جمله قیمت بلیط اثر بگذارند. در واقع رقبا احساس میکنند باشگاه لایپزیک با تنها ۱۷ عضو دارای حق رای که بیشتر آنها نیز مستقیما با ردبول مرتبط هستند ، تخطی از این قانون را درپیش گرفته است.
لایپزیگ هنوز هم به عنوان «منفور ترین تیم آلمان (The most hated club in Germany) » شناخته میشود. اعتراضات علیه آن خیلی قدرتمند به پیش میرود همانطور که در سالیان گذشته اخبار از تحریم بازی تا دستگیری بیست و هشت هوادار دورتموند به دلیل پرتاب قوطی و سنگ به سمت طرفداران رقیب را شنیده ایم.
نفرت و بیزاری ، بیشتر و بیشتر شد…


این سطح از نفرت را دیدیم وقتی واتسکه ، مدیر کل دورتموند باشگاه ردبول لایپزیگ را « باشگاه ساخته شده برای افزایش در آمد در ردبول » خواند. وقتی که یکی از مجله های آلمانی کاورش را با پلکارد های توهین آمیر هواداران بایرن مونیخ خطاب به لایپزیگ تزیین کرد.
با همه اینها شفر با قطعیت تمام و کمال از موفقیت لایپزیگ با رییس ناگلزمن و فوتبال جذاب و بازی پرفشار او میگوید. او ناگلزمن را یک نابغه مینامد.
«اعتراضاتی به خصوص از طرفداران دورتموند ، آگسبورگ و اتحادیه برلین رخ داده است ٫ اما در آلمان ، اروپا و جهان احترام به لایپزیگ روز به روز افزایش می یابد.»
«این وضعیت بسیار خوبی برای لایپزیگ و همچنین فوتبال آلمان است که اکنون در این استاندارد بالا به سر میبرد.»
پایا این مقاله با مصاحبه کروش هافبک پیشین لایپزیگ؛
«ما در رده سوم پشت سر دورتموند و بایرن مونیخ، که اتفاقا هشتمین قهرمانی متوالی را بدست آوردند ؛قرار گرفتیم. آخرین باری که بایرن قهرمان بوندسلیگا نشد ما در دسته چهارم آلمان به سر میبردیم.»
لایپزیگ در لیگ قهرمانان؟
«عملکرد لایپزیگ در این فصل لیگ قهرمانان نشان میدهد که این باشگاه مسیر درستی را در پیش گرفته است. ما یک تیم جوان و جاه طلب هستیم و همیشه گرسنه موفقیت های بیشتر هستیم.»

«موفقیت هرگز زود نمی رسد، ما میخواستیم که به مرحله حرفی برسیم و موفق شدیم ، این یک گام بزرگ در پیشرفت ما بود.»

«ما به راه خود ایمان داریم و فکر میکنیم هنوز چیز های دیگری در آینده در انتظارمان است»

قبلی «
بعدی »

محقق و پژوهشگر فوتبال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.