فوتبال کلاسیک۳؛معرفی اسطوره های اینتر و یوونتوس با طعم نوستالوژی!

در این یاداشت و در ادامه سری مقالات فوتبال کلاسیک این بار قصد داریم مروری بر برترین بازیکنان دربی اینتر و یونتوس کردیم بازی جذاب که همیشه خاطرات زیادی برای ما فوتبال دوستان داشت از بوفون و ندود تا زانتی و خط حمله اینتر با  رونالدو برزیلی که تمامی حرکاتش در ذهن ما خاطره بازی می کند همه و همه این بازی به یکی از درام ترین بازی ایتالیا تبدیل کرده و وقتی در یک گوشه به تاریخ نگاه می کنیم مثل یک موسیقی آرامش بخش این خاطرات تکرار میشود و این تازه شروع داستان است.

ترجمه از وبسایت ۹۰min


Gianluigi Buffon(GK)

بوفون چه چیزی در ذهن اتان است؟ برای من بوفون نماد اصلی دروازه بان جهان است از زمانی که یادم است ایتالیا با دیدن بار دیگر بوفون می دیدم ،بوفون هیچ وقت تسلیم نشد از زمانی که در پارما جوانی ۲۰ ساله بود خودش به عنوان استعدادی درخشان نشان داد البته بوفون همیشه یک درگیری ذهنی داشت حتما حدس می زنید بله عدم قهرمانی لیگ قهرمانان ! تیم های مختلف یوونتوس همیشه برای رسیدن به قهرمانی در لیگ قهرمانان تلاش کردند اما آرزوی بوفون نیمه تمام باقی ماند ،او همه چیز داشت از قهرمانی متعدد در سری آ تا جام جهانی ۲۰۰۶ و وقتی نگاه میکنیم او در کنار دینو زوف افسانه ای جز بهترین دروازه بانان جهان اشاره کرد بودن بوفون در این لیست واقعا نیاز به دلیل  خاصی ندارد!

Javier Zanetti (RB)

گزینه بعدی لیست ما خاویر زانتی بازیکن اسطوره اینتری ها است اینترها لقب قلب تپنده اینتر را به او دادند او سابقه بیش از ۶۰۰ بازی بازی اینتر را تجربه کرده است بدون تردید از هر طرفدار اینتر بپرسید که محبوب ترین بازیکن تیم اشان کیست با کمی مکث احتمالا اسم او را می آورند او بخشی از تیم مورینیو در سال ۲۰۱۰ و آن بازی جذاب بایرن و اینتر در فینال لیگ قهرمانان بود بازی که شاگردان قهرمانی خود جشن گرفتند درست اشت که او یک دفاع راست بود اما بازی سازی او در حملات مورد توجه خیلی ها بود واقعا از زانتی میتوان یک دفاع راست حرفه ای اشاره کرد.

Gaetano Scirea (CB)

گائتانو اسکریا دفاع وسط دوست داشتنی تورینی ها که ۱۴ سال در یوونتوس تجریه بازی کردن را دارد از او  میتوان عنوان یکی  از قدرتمند ترین  مدافعین یوونتوس اشاره کرد خواندن با سرعت بازی و جنگ های فیزیکی در وسط زمین همه در نزد تورینی ها مانده است، هفت قهرمانی یوونتوس در آن سالها بی تردید نقش او در آن تیم بی مانند بود او واقعا یک مدافع کانل بود با اینکه در دفاع راست بازی می کرد .اما تجربه او موجب بازی اش در خط هافیبک یوونتوس شده بود قطعا عدم حضور اسکریا در تیم تاریخی یوونتوس برای برخی غیر قابل فهم بود پس ما بدون هیچ فکری آن را در لیست امان گذاشتیم.

Walter Samuel (CB)

والتر ساموبل احتمالا از طرفداران اینتر شنیده باشید که او را دیوار اینتر نام گذاری کردند او فقط با حضورش در زمین ترس عجیبی در مهاجمان حریف ایجاد می مرد او که واقعا در بازی حرفی برای گذاشتن نمی گذاشت و آن فدر سخت تلاش می کرد که هواداران اینتر همیشه از او تمجدید می کردند سامویل یکی از بهترین زوج های دفاع وسط اینتر هست و تا مدت ها دل هواداران به خاطر نبود  او تنگ شد.

Giacinto Facchetti (LB)

افسانه دیگر اینتر خط کامل ما را کامل می کند. جیاچینتو فاچتی که یک بازیکن یک باشگاهی بود و برای تیم ملی ایتالیا نیز یک افسانه بود ، یکی از اولین بهترین بازیکنان  مدافعین حمله در تاریخ فوتبال بود.

قهرمان نراتزوری علناً از نظر دفاعی و تهاجمی یک احساس واقعی محسوب می شد ، به طوری که در جوایز توپ طلای ۱۹۶۵ در جایگاه دوم قرار گرفت،کسب چهار قهرمانی با اینتر او را به یکی از اسطوره های اینتر تبدیل کرد.

Michel Platini (RM)

پل اسکولز و پلاتینی انتخاب شما چیست؟ قطعا انتخاب سختی است اما  میشل پلاتینی در سالهای اخیر با معاملات ناجور خود در فیفا دچار سقوط عظیمی شده است ، اما نباید فراموش کنیم که این مرد در طول دوره ۵ ساله حضور در یوونتوس کاملاً قابل توقف نبود ، اگرچه معلوم شد که او با  آخرین سالهای زندگی حرفه ای وی است ، اما پلاتینی همچنان موفق به کسب دو عنوان قهرمانی سری  ، یک جام اروپا و سه جایزه  شده است. احساس می کنم چیزی را از دست داده ام بله درست حدس زدید او سه باز هم جایزه توپ طلا اروپا را برده است فوق العاده است میشل!.

Esteban Cambiasso (CM)

برای هر فرانک لمپارد ، یک کلود مکلله وجود دارد. برای هر مسوت اوزیل ، یک گرانیت ژا وجود دارد  ، شاید این مثال کمی ضعیف تر باشد. به هر حال ، استبان کامبیاسو اینتر بود و او خاص اینتر بود به نوعی انگار از همان ابتدا کامیساسو برای اینتر به دنیا آمده بود.

آرژانتینی یک دهه را در قلب تیم گذراند و پنج اسکودتی و لیگ قهرمانان ۲۰۱۰ را به دست آورد. کامیاباسو ، مردی که هرگز از انجام هیچ کاری ترسی نداشت  ، او در خط میانی رهبری می کرد یک رهبری بی نقص !۴

Giampiero Boniperti (CM)

پیرمرد  طلایی این لقب جیامپیرو بونیپورتی در مرکز پارک به کامبیاسو می پیوندد ، در طول حرفه خود بیش از ۴۰۰ حضور بزرگسال داشته است ،اسطوره یووه سالها به عنوان مهاجم بازی کرد و بهترین گلزن این باشگاه شد . تا زمانی که یک مهاجم  دیگر رکورد او را زد ( بیشتر راجبش صحبت می کنیم)اما هنگامی که بیانکونری جان چارلز و عمر سیوری را امضا کرد ، بونیپورتی به خط میانی بازگشت و او این سه نفر جادویی را ساخت که باعث شد باشگاه محبوبش به سه عنوان قهرمانی سری آ برسد و حالا دوباره یوونتوس در سری آ قدرت نمای می کرد. او بعدها بین دهه ۷۰ تا ۹۰ میلادی به  عنوان مدیر یوونتوس انتخاب شد و به گفته خیلی از تورینی ها او میراث گر تحول یوونتوس شد تحولی که تا مدت ها برای همه باقی ماند اسم او نماد شهر تورین و باشگاه یوونتوس شد.

Pavel Nedved (LM)

افسانه مناسب یوونتوس، قفل های تندرست و روان، ندوود یک بازیکن معمولی نبود او یک عاشق وفادار بود زمانی که جریان رسوایی کالچوپولی از سری آ یوونتوس  سقوط کرد ، او بر خلاف خیلی ها همچنان به باشگاه وفادار ماند در حالی رفتن به کشورهای عربی برایش خیلی راحت بود و در کنار بوفون ،ترزگه ،دل پیرو و کامورانزی در یووه باقی ماند .

حضور ندود در دیدار فینال لیگ قهرمانان ۲۰۰۳ به دلیل کارت زردی که در نیمه نهایی جمع کرد ، به طرز بیرحمانه ای از او ربوده شد ، اما این ما طرفداران فوتبال ایتالیا بودیم که واقعاً از دیدن نبوغ در بزرگترین صحنه اروپا را از دست دادیم، ندوود واقعا از آن دست بازیکنانی است که زیبای یک هافبک را به همه ما نشان داد زیبای فوتبالی که کاشکی هیچ وقت تمام نمی شود.

Ronaldo (ST)

یک استعداد برزیلی بله برزیل سرزمین استعداد های مختلف در شهرهای مختلف اش است اما داریم راجب  پسری که شوت های تماشای اش برای ما خاطره شد و کسی که هر لحظه دروازه بان را روی بغل خود  می دید حرف می زنیم ، رونالدو یکی از بزرگترین ستاره های فوتبال بود.  این باور نکردنی ببود  بارسلونا اجازه ستاره کوچک برزیل پس از تنها یک فصل در کاتالونیا را داد ، اما اینتر برای تصاحب او رکورد نقل و انتقالات خود را شکست و همه چیز را برای خرید او آماده کردند اینتر قدر او را می دانست و ریسک بزرگی انجام داد.

رونالدو با از دست دادن اولین توپ طلا در دوران حضور در این باشگاه ، هر دفاعی را در سری آ از بین برد. تنها نقطه تاریک در دوران حضورش در ایتالیا ، آسیب دیدگی زانو بود که در برابر لچه متحمل شد و متعاقباً در برابر لاتزیو تشدید شد ، که در دوران حرفه ای او آسیب زیادی زد.

Alessandro Del Piero (ST)

رکورد بیشترین گلزنی در یوونتوس

الساندرو دل پیرو که یکی از با استعدادترین مهاجمان فوتبال جهان بود ، همیشه با سرعت بالایش کنترل توپ های فوق العاده اش  و توانای موقعیت یابی عالی اش شناخته میشود  و البته این  مهاجم ایتالیایی بهترین بازیکن در این حرفه بود ، اما زندگی درخشان او متأسفانه به دلیل آسیب دیدگی از بین رفت.

این واقعیت که دل پیرو از مشکلات فلج کننده زانو بهبود یافت و به شکستن رکوردها ادامه داد ، بیانگر شخصیت جنگجو و سخت کوش این مرد است ، گرچه او هرگز به انتظارات که از خودش داشت نرسید  اما او بازی خود را تغییر داد تا کمبودهای خود را بپوشاند و سرانجام به بالاترین گلزن یووه تبدیل شد. اما مهمتر از همه ، او لیست بازیکنان تاریخی ما در این لیست را کامل کرد

پی نوشت : برای مطالعه ادامه سری مجموعه فوتبال کلاسیک میتونید فوتبال کلاسیک را جستجو کنید یا مستقیما با این تایپک یادداشت ها را بخوانید امیدواریم از خواندن این سری از یادداشت ها لذت ببرید .

 

قبلی «
بعدی »

۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.