علی ریگی، ملی پوش سابق تیم ملی نوجوانان در گفت و گوی اختصاصی با فوتبال پلاس: قلعه نویی به من لقب “سلطان” داد / مشاوره های غلط باعث شد به استقلال نروم

مصاحبه‌ای جذاب با بازیکن سابق تیم ملی نوجوانان در مورد حواشی و اتفاقات فوتبال ایران در این رشته

در صورت عدم نمایش برروی این لینک کلیک کنید

فوتبالتان را چگونه شروع کردید؟

فوتبال را از ده سالگی از تیمی به نام المپیک در مشهد آغاز کردم. وقتی زیر ۱۵ سال داشتم، در تیمی به نام مراغه که در لیگ استان مشهد بود بازی می کردم. البته آن ها جوانان و امید بودند ولی با سن نوجوانان درمیان آن ها بودم. اعلام کردند آقای دوستی قرار است تست بگیرد که به مدت سه روز در مشهد برگزار شد و منم تست دادم و برای تیم ملی انتخاب شدم.

استقلالی هستید یا پرسپولیسی؟

استقلالی هستم ولی شرایط فوتبال فرق می کند. آدم در هر تیمی که بازی کند، تبدیل به تیم اول در ذهنش می شود و حالا آن تیم می خواهد استقلال باشد یا پرسپولیس یا هر تیمی دیگری.

در فوتبال اروپا طرفدار چه تیمی هستید؟ الگوی شما چه کسی بود؟

به شدت رئالی هستم. معمولا همه رونالدو یا مسی را الگوی خود می دانند اما من از لحاظ گلزنی فقط بنزما را قبول دارم چون بازیکنی است که خیلی خوب گل می زند.

از نسل طلایی و کهکشانی رئال کدام بازیکن را بیشتر دوست داشتید؟

رائول

به نظر شما بهترین بازیکن و لژیونر حال حاضر فوتبال ایران چه کسی است؟

همه بازیکنان خوبی هستند و من با سردار در تیم ملی نوجوانان در مسابقات مقدماتی آسیایی هم تیمی بودم. بین همه آن ها جهانبخش خیلی خوب کار کرده و پیشرفت کرده است. از بازیکنان دیگر که ملیتشان را تغییر دادند، سامان قدوس بازیکن بسیار خوبی است که می تواند در سطح اول اروپا بازی کند که اکنون هم در لیگ فرانسه بازی می کند.

بهترین بازیکن تاریخ فوتبال ایران چه کسی است؟

مهدی مهدوی کیا. شاگرد ایشان هم بودم و می دانم از لحاظ فنی، فوتبالی و اخلاقی در سطح بالایی هستند. به فوتبال کشور هم کمک کردند و آکادمی کیا مدتی در تهران هم برگزار شده بود و برای بازی به کشورهای دیگری رفته و با تیم های مثل یوونتوس، میلان و آرسنال بازی می کردند که این می تواند خیلی به بازیکنانی که می خواهند از ۱۲ یا ۱۳ سالگی فوتبال را شروع کنند کمک کند و پیشرفت بزرگی باشد و هرکسی در کشور این کارها را انجام نمی دهد.

 

اگر زمان به عقب بازگردد، کدام اشتباه را مرتکب نمی شوید؟

می تواند اشتباه فوتبالی باشد. انتخاب نکردن یک سری شرایط که بنا بردلایلی نتوانستیم انتخاب کنیم. شاید حتی گوش کردن حرف بزرگترها

با مسعود ریگی استقلال نسبتی دارید؟

هیچ نسبیتی نداریم ولی تشابه فامیلی داریم.

یک افتخار ملی در جام ریاست جمهوری قزاقستان داشتید؟

در آنجا ده تیم برای مسابقات بودند که ما درنهایت اول شدیم. فینال هم برابر مجارستان بود

عکسی که در دست من است، مربوط به آن مسابقات است؟

آن عکس مربوط به مسابقات چهار جانبه ابوظبی است که بین تیم های ژاپن، قطر، امارات و ایران بود.

در عکسی که می بینیم، شاید فقط عزت اللهی و مجید حسینی تبدیل به ستاره شدند و از بقیه خبری نیست از جمله شما که در اینجا شماره ۹ را به تن دارید. از آن تیم خبر دارید؟

یک سری از بچه ها در لیگ یک بازی می کنند اما از آن عکس، مجید حسینی، سعید و علی درحال فوتبال بازی کردن هستند. برخی کلا فوتبال را کنار گذاشتند و وارد شغل بازار شدند. همه آن ها بازیکنانی تاپی بودند که واقعا حیف شدند. یک سری نیاز به بزرگتری دارند که کمکشان کند. مثلا پدر سعید، آقا نادر در تیم ملی کنار آقای دوستی بودند و خیلی در پیشرفت سعید نقش داشتند. مجید هم که باشگاه داشت. ما وقتی وارد تیم ملی شدیم، با هیچ باشگاهی قرارداد نداشتیم و در ۴ سالی که اردو بودیم، چند روز اردو بودیم و بعد دو یا سه می رفتیم مشهد استراحت یا هرکس به شهر خودش بر می گشت و دوباره به اردوی تیم ملی بر می گشتیم. بنابراین زمانی برای اینکه باشگاه انتخاب کنیم نبود. اگر هم بود پیشنهاد می شد که قرارداد نبندیم. هزینه های زیادی برای تیم ملی شد و اردوهای زیادی درکنار هم بودیم. مشکل اینجاست خیلی از این بازیکنان الان فوتبال بازی نمی کنند. بازیکنانی که در مقدماتی آسیایی، بازی های آسیایی و جام جهانی و تیم ملی جوانان شرکت کردند اما اکنون فوتبال بازی نمی کنند و این فاجعه است.

پیج گزارش نود یک کلیپ از گل شما با دو گزارش متفاوت قرار داد. شما به عنوان کسی که آن گل را به ثمر رساندید، کدام گزارش را بیشتر دوست داشتید؟

خودتان می دانید که شبکه های عربی چقدر خوب گزارش می دهند و به یک گل یا حرکت، شیرینی خاصی می دهند. جناب علیفر هم لطف کردند و خوب گزارش دادند ولی ترجیح می دهم به عنوان یک فوتبالیست گزارش عربی را گوش دهم.

در همان گل هم گزارشگر عرب لقب “علی دایی” کوچک را به شما داد. نظرتان در این مورد چیست و چه حسی به شما دست داد؟

باعث افتخار است. همان بازی تیم استقلال هم به دیدن بازی ما آمده بودند که آقای قلعه نویی به من لقب “سلطان” داده بودند. به خاطر یه سری دلایل و انتخابات اشتباه که قبلا گفتم، نتوانستم به استقلال بروم. شخصا دوست داشتم بروم اما به خاطر مشورت های نادرست این اتفاق رخ نداد.

به عنوان سوال آخر، در آن تورنومنت آقای دوستی مهر مربی شما بودند. آیا ایشان بهترین مربی شما بودند یا مربی بهتری هم داشتید؟ اگر بخواهید در ایران با یک مربی کار کنید، کدام یک را ترجیح می دهید؟

ما در پایه ها بهتر از آقای دوستی نداشتیم و با ایشان کار کرده بودیم. همه مربیان الان جوان گرا هستند. در سال های ۹۲ یا ۹۳ مربی ها به این شکل نبودند و مربیان کمی اینکار را می کردند اما اکنون همه اینکار را انجام می دهند چون می دانند که آن بازیکن جوان با تمام وجود درون زمین کار می کند. اینکه بتوانم شاگر هرکدام از مربیان در ایران شوم، افتخار بزرگی است. اینکه بخواهم اسم بیاورم که می خواهم شاگر چه کسی باشم، کمی برایم سخت است. اما آقای مجیدی را واقعا دوست دارم. چه در زمان بازیکنی و چه در زمان بازیگری چون ایشان کسی هستند که همیشه به حق پیش می روند.

صحبت آخری اگر با مخاطبین فوتبال پلاس دارید، بفرمایید.

ممنون از وقتی که به من دادید. ما درحال تمرین کردن هستیم. برخی از آن بازیکنان بیرون هستند و درحال تمرین کردن هستند. به خیلی جاها سر زدیم و حتی نامه زدیم و حتی با وجود ملی پوش بودن وسابقه ملی چند ساله، تست هم دادیم ولی مثلا به من می گویند شما ۲۴ ساله هستی و دیگر بدرد فوتبال نمی خورید. این برایمان سخت و درد آور است. با این وجود درحال تلاش هستیم و امیدمان را از دست ندادیم و دوست داریم کمکمان کنند. بازیکنای بدی نبودیم و همه در یک سطح خوبی بازی کردیم و افتخارات خوبی هم در سطح جوانان و نوجوانان کسب کردیم اما شرایط ما را عقب انداخت چون مشاوران خوبی در کنارمان نبودند. ممنون از رسانه فوتبال پلاس بابت وقتی که در اختیار من قرار داد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.