ستاره های گمشده (۱۱)| آشنایی با سلیمان دومبیا

ستاره های گمشده مطلبی کوتاه و مختصر است که نگاهی گذرا به ستاره های حال حاضر تیم های نه چندان معروف می پردازد.

در یازدهمین قسمت از ستاره های گمشده به معرفی سلیمان دومبیا مدافع چپ تیم آنژه می پردازیم. سلیمان دومبیا در ۲۴ سپتامبر ۱۹۹۶ در پاریس متولد شد اما با اصالتی اهل ساحل عاج که باعث شد او بتواند برای این کشور آفریقایی به میدان برود. دومبیا فوتبالش را در تیم شهر محل تولدش پاری سن ژرمن آغاز کرد و از آکادمی این باشگاه پا به مستطیل سبز گذاشت و رفته رفته سال ۲٠۱۵ به تیم B پی اس جی هم رسید و پس از گذشت یک سال برای کسب تجربه با قراردادی آزاد به تیم باری در سری بی ایتالیا منتقل شد اما فقط و فقط سه بازی برای این تیم انجام داد و در نقل و انتقالات زمستانی قرضی به دیگر تیم سری بی ویچنزا فرستاده شد. در ایتالیا شانس با سلیمان دومبیا یار نبود و مجموع تعداد بازی های او چه در باری و چه در ویچنزا به تعداد انگشتان دو دست هم نرسید!
فصل ۲٠۱۷/۲٠۱۸ دومبیا با قراردادی قرضی به گراس هاپرز سوییس که ۲۷ قهرمانی سوپرلیگ سوییس و ۱۹ قهرمانی جام حذفی در کارنامه دارد پیوست و این بار مسیر پیشرفت را در پیش گرفت و پس از افت محسوسی که در سری بی داشت بار دیگر خودی نشان داد و این مزید بر علت شد مدیران گراس هاپرز دست به کار شوند و با ۳٠٠ هزار یورو قرارداد دومبیا را دائمی کنند و بدین ترتیب او در ترکیب جا افتاد. گراس هاپرز سکوی پرتاب سلیمان دومبیا بود. این مدافع چپ ۱۷۵ سانتی متری ۵۲ بار با پیراهن تیم سوییسی پا به میدان نبرد گذاشت و علاوه بر اینکه در کار های دفاعی مهره توانمند تیم تورستن فلینک بود،۴ پاس گل هم به نام خود ثبت کرد و ارزش هایش را نشان استعدادیاب های اروپا داد. همین عملکرد درخشان باعث شد تیم رن فرانسه خواهان به خدمت گیری وی شود.
سلیمان دومبیا در نقل و انتقالات ژانویه ۲٠۱۹ با سه میلیون یورو به رن پیوست و به کشور زادگاهش برگشت. او فقط ۱۲ بازی برای رن انجام داد و انگار جولین استفان اعتقادی به بازی این دفاع کناری نداشت و تنها دستاورد سلیمان میان قرمز و مشکی پوشان قهرمانی جام حذفی فرانسه بود.

او قرضی به دیگر تیم فرانسوی آنژه رفت و ادامه فصل ۲٠۱۹/۲٠۲٠ رو در آنژه سپری کرد و در پنج بازی یک پاس گل هم داد و با جلب رضایت استفان مولین، به ارزش ۳ میلیون یورو در آنژه ماندگار شد و جایگاه دهم لوشامپیونه را با آنژه به دست آورد. او آمار و عملکرد ۴ قطع توپ،۱۴ دفع توپ،۵ پاس کلیدی، ٪۷۷ دقت پاس،۸ دریبل موفق،۲۵ دوئل موفق و ۱ پاس گل به ثبت رساند و نشان داد در ۲۳ سالگی هم مدافع مناسبی است.
پیروزی در نبرد های هوایی،جنگندگی بر سر تصاحب توپ،
مسئولیت پذیری در بازیسازی از خط دفاع،نفوذ های به موقع و خاصیت تهاجمی از نقاط قوت سلیمان دومبیا است.
با آغاز فصل ۲٠۱۹/۲٠۲٠ لیگ فرانسه،سلیمان دومبیا در اولین بازی تیمش فیکس بود و توانستند یک بر صفر دیژون را مغلوب کنند.

وی در سایت ترنسفرمارکت ارزش ناچیز ۲/۵ میلیون یورو را دارست و قراردادش با آنژه تا سال ۲٠۲۳ اعتبار دارد.

دومبیا در تیم های امید و پایه ساحل عاج بازی کرده و سال ۲٠۱۹ به تیم اصلی این کشور دعوت شد و سه بار هم به میدان رفت.

سلیمان دومبیا ۲۳ ساله قطعا فرصت درخشش بیشتر دارد و با قرار گرفتن در سمت و سوی پیشرفت عملکرد می تواند از استعداد های ناب لیگ فرانسه باشد و به تیم های بزرگتر راه پیدا کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.