به مناسبت خداحافظی آندره شورله؛ خاموشی زود هنگام ستاره ها!

  • توسط نوید صحرانورد
  • ۱۰ ماه قبل
  • ۶۲۷۰ بازدید
  • ۱ دیدگاه

بعضی از بازیکنان فوتبال تا سال ها به بازی در مستطیل سبز ادامه می دهند و برخی دیگر خیلی زودتر از زمانِ معمول برای رفتنن، کفش هایشان را آویزان می کنند، به مناسبت خداحافظی آندر شورله نگاهی به ۱۰ بازیکنِ زیر ۳۰ سال فوتبال که خداحافظیشان خیلی ها را شوکه کرد می اندازیم.

در لیست زیر از بین مشهور ترین بازیکنان زیر ۳۰ سال، ۱۰ نفر از آن ها را که از مستطیل سبز خداحافطی کرده اند گردهم آورده ایم با این توضیح که خودِ عدد ۳۰ را هم در این لیست در نظر گرفته ایم، برخی رفتن ها بدلیل مصدومیت بوده و برخی دیگر به دلایل شخصی.

۱۰- هیدوشی ناکاتا

هافبک خوش چهره و با استعداد ژاپنی که دو بار عنوان مرد سال فوتبال آسیا را مال خود کرد و تا قبل از رسیدن به سن ۳۰ سالگی تجربه ی بازی در ۳ جام جهانی را هم بدست آورد به عنوان تنها آسیایی لیست در سن ۲۹ سالگی و در سال ۲۰۰۶ از فوتبال خداحافطی کرد، تصمیم او با تعجب بسیاری همراه بود، اما این خداحافظیِ او نبود که همه را شوکه کرد، بلکه شغل بعدیش در محافل فوتبالی بحث بر انگیز شد، او بعد از فوتبال به طور حرفه ای وارد صنعت مدلینگ شد و هم اکنون نیز در این حرفه جزو افراد موفق به حساب می آید.

۹- ژوست فونتین

یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال که بیشتر با بازی های ملی و گل های فراوانش در جام های جهانی بیاد آورده می شود فقط به ۱۲ سال نیاز داشت تا به کتاب مشاهیر دنیای فوتبال برود، رکوردار گلزنی در یک جام جهانی با ۱۳ گل؛ در سن ۲۹ سالگی و در حالی که به تمامی افتخارات رسیده بود از دنیای فوتبال خداحافطی کرد.

۸- کارلوس روآ

دروازه بانان کمی در دنیای فوتبال وجود دارند که خیلی زود دنیای مستطیل سبز را ترک کنند، اما کارلوس روآ یکی از آن هاست، دروازه بان تیم ملی آرژانتین که در جام جهانی ۱۹۹۸ در جریان بازی ها گلی دریافت نکرد و در ضربات پنالتی مقابل سه شیر ها یک ستاره بود درست یک سال بعد از جام جهانی و در حالی که فقط ۲۹ سال داشت از دنیای فوتبال خداحافطی کرد.

۷- جولیان ناگلزمان

یکی از بهترین مربیان جوان حال حاضر فوتبال برای بدست آوردن این عنوان قبلا مجبور به یک خداحافظی زود هنگام شده است، ناگلزمان بازیکن سابق تیم های دوم مونیخ ۱۸۶۰ و آگسبورگ بعد از مصدومیت زانو در سال ۲۰۰۸ مجبور به آویزان کردن کفش هایش در سن ۲۰ سالگی شد.

۶- روبن دِ لا رد

هافبک با استعداد و خوش سیمای اسپانیایی سابق رئال مادرید یکی دیگر از قربانیان اتفاقات غیر مترقبه و نهایتا خداحافطی از فوتبال است، او در سال ۲۰۱۰ و در جریان بازیِ رئال مادرید مقابل رئال یونیون در کوپا دل ری، در زمین بازی دچار مشکل شد و بعد به بیمارستان انتقال یافت، دکتر باشگاه از یک مشکل قلبی برای بازیکن کهکشانی ها خبر داد که امکان ادامه دادن فوتبال را برای او غیر ممکن می کرد، در نتیجه روبن دلا رد در سن ۲۵ سالگی از فوتبال خداحافظی کرد و در تیم های پایه رئال مشغول به کار در زمینه ی مربیگری شد.

۵- رایان مِیسون

میسون فوتبال خود را از سن ۸ سالگی در آکادمی تاتنهام شروع کرد و خیلی زود به عنوان یک استعداد در فوتبال بریتانیا مطرح شد، او در زمان حضور قرضی اش در هال سیتی در جریان بازی با چلسی در یک جدال هوایی با گری کیهیل مدافع حریف از ناحیه ی سر دچار ضربه شد تا در سن ۲۶ سالگی و خیلی زود از دنیای فوتبال خداحافظی کند.

۴- فابریس موامبا

یکی از عجیب ترین خداحافظی های بازیکنان زیر ۳۰ سال متعلق به بازیکن انگلیسی بولتون است، فابریس موامبا هافبک وقت بولتون در جریان بازی با تاتنهام در جام حذفی دچار یک ایست قلبی شد و جهان فوتبال را در شوک و حیرت فرو برد، او نزدیک به ۷۸ دقیقه عملا در حالت مرگ قرار داشت ولی در نهایت زنده ماند و دیگر به فوتبال ادامه نداد تا در سن ۲۴ سالگی بازنشست شود.

 

۳- اریک کانتونا

اریک کانتونا فوتبالیست کاریزماتیک، پرحاشیه و البته با استعداد فرانسوی یکی از غیر منتظره ترین خداحافطی های تاریخ فوتبال را بنام خودش ثبت کرده، او در سال ۱۹۷۷ و در حالی که در اوج آمادگی قرار داشت در سن ۳۰ سالگی تصمیم به خداحافظی از دنیای فوتبال گرفت، محرومیت او بدلیل لگد زدن هوادار کریستال پالاس در زمانی که پیراهن منچستر یونایتد را می پوشید شاید در این تصمیم بی تاثیر نبود، او هم اکنون بعد از کنار گذاشتن فوتبال رو به سینما آورده و در چند فیلم سینمایی بازی کرده.

۲- سباستین دایسلر

بازیکن سابق تیم های مونشن گلد باخ، هرتا برلین، بایرن مونیخ و تیم ملی آلمان در زمان خود یکی از بهترین استعداد های مانشافت بود، اما مصدومیت زانوی این هافبک نفوذی باعث خداحافظی او در سال ۲۰۰۷ شد، در حالی که فقط ۲۷ سال داشت، او در ۱۷۶ بازی خود ۲۷ گل را هم به ثمر رساند.

۱- آندره شوره

جدیدترین نمونه ی این اتفاق (خداحافظی بازیکنان زیر ۳۰ سال) متعلق به یک آلمانی دیگر است، خبر بازنشستگی آندره شورله بسیاری از هواداران فوتبال در سطح جهان را شوکه کرد، بازیکن برنده ی جام جهانی در سن ۲۳ سالگی که گل معروفش به برزیل هنوز در یاد ها مانده بعد از روز های نه چندان خوب در تیم های باشگاهی قرارداش را با دورتموند فسخ کرد تا در سن ۲۹ سالگی و در حالی که هنوز توانایی ادامه ی بازی داشت از دنیای فوتبال خداحافطی کند و مسیر جدیدی را برای خود در زندگی در پیش گیرد.

قبلی «
بعدی »

پژوهشگر فوتبال و ورزشی نویس
  • instagram

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.