به بهانه باخت عجیب بارسلونا؛ مروری بر عجیب ترین بازی های تاریخ فوتبال

باخت عجیب بارشسلو مقابل بایرن که با پیروزی ۸ بر ۲ بایرنی ها همراه شد تعجب تمام طرفداران فوتبال را بار دیگر رقم زد همه تماشگران خیره مانده بودند اما خواب نبود و نتیجه اسکوربرد یک حقیقت تلخ بود در تاریخ فوتبال بارها از این اتفاقات تکرار شده که در اینجا مروری بر آنها خواهیم داشت.

باخت حیرت آور بارسلونا مقابل بایرن موجب شد بار دیگر تاریخ فوتبال را ورق بزنیم  اینبار نگاهی به بازی های کنیم که هر کدام از آنها گریه های زیادی به همراه داشته است ممکن است برای شما طرفدار تیم های برنده باشید در این صورت احتمالا خوشحال ترین روز خود را سپری کردید با ما در این یادداشت همراه باشید.

منبع:وبسایت ۹۰min


Uruguay 2-1 Brazil (1950)

سال ۱۹۵۰ و بازی معروف اروگویه و برزیل همه چیز از همان ابتدا مشخص بود برزیل برای قهرمانی در آن مسابقات خود را آماده کرده بود برزیل در مرحله گروهی مسابقات توانست در گروهی که اروگویه اسپانیا و سوید حضور داشتند اول شد و در نهایت در فینال در ماراکانا به مصاف اروگویه رفت برزیلی ها قصد داشتند جشن اولین قهرمانی تاریخی اش را بگیرند با گل فردیک برزیلی ها سر از خوشحالی در آروردند اما دو گل اروگوبه و آن گل لحضات آخر همه امیدها از برزیل برد و استادیوم غرق از سکوت کرد در نهایت اروگویه در زمین ماراکانا جشن قهرمانی گرفت قهرمانی تلخ برای برزیلی ها که همه چیز برای قهرمانی خود در این جام آماده کرده بودند.

Argentina 2-1 England (1986)

انگلیسی ها باخت های زیادی را تجربه کردند  از باخت مقابل ایسلند تا گل سالم لمپارد مقابل آلمان  که توسط داور پذیرفته نشد و گریهای پل گاسکویل و حتی پنالتی های از دست رفته در تورنمونت های مثل یورو تعداد زیادی از خاطرات درون ذهن انگلیسی ها است اما قطعا وقتی حرف از اوج اتفاقات سه شیرها حرف میزنیم یک چهارم نهای مقابل آرژانتین و آن دست خدا هیچ وقت از خاطره انها پاک نمیشود.

دیگو مارادونا خیلی زود با تیزهوشی تمام کار انگلیس را تمام کرد ، او تبدیل به مرد بازی شده بود حالا مارادونا همه چیز را تغییر می داد ، او نه تنها داور بلکه میلیون ها نفر را از رسانه های تلویزیون  فریب داد حرفی که رسانه های انگلیسی راجب او می زنند یک جاودگر واقعی است.

مهاجم آرژانتینی قبل از گل زدن به گل معروف خود دست خدا شناخته شد و حالا از به عنوان یک فریبکار حرفه ای یاد میشود .

Liverpool 0-2 Arsenal (1989)

فصل ۱۹۸۹ یک فصل فوق االعاده برای تیم آرسنال بود آرسنال با گراهام حالا برای قهرمانی با لیورپول در حال جنگ بود رقابتی پر ماجرا در آن فصل بود  فقط یک مساوی لیورپول را قهرمان می کد آرسنال با ۷۳ امتیاز در جایگاه دوم بود و کمی کار سخت به نظر می رسید اما در فوتبال غیر ممکن وجود ندارد سرانجام بازی این دو تیم فرا رسید بازی نزدیک شروع شد تا با گل آلن اسمیت طرفداران ساکت شدند در دقایق پایانی فشار لیورپول بیشتر شد تا در نهایت با گل توماس این آرسنال بود که بعد از ۱۵ سال جشن قهرمانی را گرفت.

Portugal 0-1 Greece (2004)

میزبان پرتغال برای کسب اولین جام خود  در دیدار مقابل یونان در بازی فینال یورو ۲۰۰۴ ، هواداران قدرتمندی داشت همه چیز برای قهرمانی پرتغال فراهم بود در فینال یونان شگفت ساز که با نتایج جالب و دفاعی قدرتمند خود را به فینال رسانده بود کمی بازی را جالب تر کرده بود.

با وجود باخت  یونان در مرحله گروهی مقابل پرتغال ، لوئیز فیگو ، کریستیانو رونالدو ، دکو برای قهزمانی در لیسبون خود را آماده می کردند،اما این یونان بود که در نهایت توانست جشن قهرمانی مقابل جشمان طرفداران پرتغال بگیرد رونالدو که تازه در آن سالها خود را به عنوان جوان آینده دار پرتغال معرفی کرده بود در تمام مدت در حال گریه کردن بود.

Milan 3-3p Liverpool (2005)

سال ۲۰۰۵ و فینال لیگ قهرمانان اروپا بازی میلان در مقابل لیورپول یک بازی جنجالی که در استانبول برگزار شد بازی با گل مالدینی شروع شد در پایان نیمه اول با دو گل سزو همه برد میلان د بازی را احتمال میدانند اما اینجا حرف از یکی از بزرگترین کامبک های تاریخ است بازی با گل جرارد حالا کمی جان گرفت تمام بازیکنان لیورپول حالا قصد تغییر داشتند بنیتز بازیکنان را روحیه میداد تا اینکه با گل سینر و آلونسو بازی مساوی شد همه در تعجب بودند بله این امکان در فوتبال برای شما وجود دارد دقت کنید لیورپول فقط در شش دقیقه این کار را کرد باورش سخت است اما فقط شش دقیقه کافی بود! شب تاریخی قرمزها در استانبول به تساوی ختم نشد بازی به وقت های اضفه نتیحه ندا د و در پنالتی این لیورپول بود که قهرمانی را جشن گرفت طرفداران در حال گریه کردن بودند زیرا به معنای واقعی کلمه مردن را تبدیل به زندگی کردند کاری که فقط یک اتحاد تیمی همچون لیورپول میتواند انجام دهد.

Barcelona 5-0 Real Madrid (2010)

در حال حاضر در بارسلونا زیاد اوضاع خوب نیست پس لازم است کمی از بارسلونا حرف بزنیم و چه چیزی بهتر از صحبت کردن در مورد فصل ۲۰۱۰ و قهرمانی در لالیگا ، همان فصلی که با بردی سنگین شاگردان گوردیلا یاران مورینیو جشن قهرمانی خود را زودتر از همیشه گرفتند.

شکست در ال کلاسیکو هرگز به معنای پایان همه چیز نیست  اما آن مادرید با مورینیو حرف های زیادی برای گفتن داشت و لازم است بگوییم سنگین ترین باخت موینیو در تمام دوران حضورش در مادرید رقم خورد که از همان زمان انتقادات زیادی به او و دستیارانش شروع شد.

Manchester United 1-6 Manchester City (2011)

بیاید کمی از لیگ برتر صحبت کنیم بازی سیتی و یونایتد در سال ۲۰۱۱ اشره کنیم بازی که بدترین شکست یونایتد در اولترافورد بعد از سال ۱۹۹۵ بود حتما خوشحالی  ماریو بالوتلی پس از گل دوم اش را یادتان هست پیراهن او با نوشته:“چرا همیشه من!؟  در واقع نیمه اول بازی یونایتد با اخراج جانی اونز همراه شد اتفاقی که تیم یونایتد را بهم ریخت  و حالا همه چیز برای سیتی فراهم بود سیتی  با گل بالوتلی جلو بود در نهایت توانست قهرمانی آن فصل را بدست اورد و با شکست یونایتد تفاضل گل خوبی در جدول ایجاد کند در واقع به نوعی سیتی از همشهری خود تشکر کرد.

Spain 1-5 Holland (2014)

بازی اسپانیا و هلند یادتان قطعا هست اسپانیا که جام جهانی و یورو قبلی قهرمان شده بود حالا قصد داشت با تحولی جدی وارد این جام شود بازی زمانی که شروع شد کمتر کسی فکر میکرد این چنین اسپانیا تحقیر شود آن گل فن پرسی که حتی کاندید بهترین گل سال قرار گرفت اما جایزه به خامس رسید یادتان هست دو گل روبن هم بی نظیر بودند این یکی از تلخ ترین باخت های اسپانیا بود با این برد هلند انتقام جام جهانی ۲۰۱۰ هم گرفت جای که با گل انیستا در دقایق پایانی تمام خوشحالی هلندی از بابت قهرمانی از بین رفت.

Brazil 1-7 Germany (2014)

در اینجا به بازی های مختلفی اشاره کردیم شاید خیلی ها از بازی ها یادتاننباشد اما قطعا بازی برزیل و آلمان  در نیمه نهای  ۲۰۱۴یادتان هست و آن گریه های معروف طرفداران برزیل که برای خود من یکی از درام ترین لحضات فوتبالی ام بوده است یک بازی افتضاح از جانب برزیلی ها که همه چیز با خاک یکسان کرد شاید بهترین جمله در توضیف ان بازی باشد گل مولر داستان را شروع کرد بعد از گل های بعدی هم زده شد وقتی گل شورله در دقایق پایانی زده شد دیگر قدرتی برای حرکت کردن برای بازیکنان برزیل نبود این بازی برای آن ها چیزی بیشتر از فاجعه بود انگار یک خواب وحشتناک که پایان ندارد چیز بیشتری نمی شود گفت!

Barcelona 2-8 Bayern Munich (2020)

اگر کسی به شما گفته بود که تیم بارسلونا حاوی لیونل مسی ،بازیکنی که در فوتبال بسیار خوب است  در مرحله یک چهارم نهایی رقابت های لیگ برتر فوتبال اروپا ، کاملاً تحقیر شده است ، احتمالاً شما با خنده صحبت می کنید.

حیرت انگیز تر از بصیرت باورنکردنی بایرن مونیخ تحت سرمربی کاملاً ناشناخته هانسی فلیک بود. رستاخیز که در یکی از باورنکردنی ترین شب های تاریخ لیگ قهرمانان اروپا به پایان رسید.

بایرن   هشت گل به ثمر رساند ، بارسلونا فقط دو گل به ثمر رساند و تمام دنیا به این نتیجه رسیدند که حتی بارسلونا بعضی اوقات به معنای واقعی تسلیم میشود و جهنم برایش باز میشود!

 

قبلی «
بعدی »

محمدرضا هلالی متولد 19 دی 1379 آبادان دانشجوی مهندسی الکترونیک و مترجم تحریریه فوتبال پلاس عاشق و دیوانه آرسنال و البته عاشق هلند از زمان دنیس برکمپ و فن نیستلروی و اون نسل بی نظیر
  • twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.