جدیدترین مطالب

بر هم خوردن توازن در جزیره؛ آیا همه چیز زیر سر کروناست؟!

اختصاصی فوتبال پلاس؛ چهار هفته از لیگ جزیره گذشته، اورتون، لستر و استون ویلا مهمانان ناخوانده ی صدر جدول اند و یونایتد و سیتی در نیمه ی دوم آن، علت این غافلگیری های بزرگ از همین ابتدا چیست؟! آیا همه چیز اتفاقیست؟! یا شاید هم زیر سرِ کروناست؟!

اصل غافلگیری!

لیگ برتر جزیره در حالی چهارمین هفته از مسابقات خود را پشت سر گذاشت که شاهد غافلگیری های بزرگ از همین ابتدا بوده ایم، از شکست سنگین بزرگان در همان هفته های اول تا برد های پیاپی تیم هایی که شاید کسی روی آن ها حساب نمی کرد، اولین غافلگیری را لیدز قهرمان فصل قبل چمپیونشیب در جدال با لیورپول و در ورزشگاه آنفیلد رقم زد، جایی که شاگردان کلوپ برای پیروزی در همان هفته ی اول به درد سر بزرگی افتادند، و تیم بیلسا گرچه باخت اما کسی آن ها را بازنده نمی دانست.

لیورپول ۴ – ۳ لیدز یونایتد – پیروزی سخت شاگردان کلوپ

بعد از لیورپول نوبت به رقیب سنتی آن ها یعنی منچستر یونایتد رسید تا همه را انگشت به دهان بگذارد، شکست سه گله مقابل شاگردان روی هاجسون در اولدترافورد، تنور لیگ را داغ تر و پرسش ها در مورد این غافلگیری ها را بیشتر کرد.

پیروزیِ یک نیمه ای وست برومویچ در ورزشگاه خانگیش مقابل چلسی با ۳ گل اختلاف، هر چند دوام نداشت اما به برد های ۶ و ۷ گله ی تاتنهام و استون ویلا دوخته شد تا هیجان تماشاگران از بازی های جذاب لیگ برتر به اوج خود برسد، اما حالا و با گذشت یک روز از این چهار هفته ی دیوانه وار و در حالی که تیم ها بدلیل مسابقات ملی به تعطیلات می روند، شاید فرصت مناسبی باشد که فارغ از هیجانات موجود به علت رقم خوردن باخت های پرگل تیم های مدعی و صدرنشینی غریبه ها در جزیره بپردازیم، آیا تمام این غافلگیری ها اتفاقی است؟ آیا همه ی این ها محصول شرایط خاص و ویژه ی لیگ جزیره است یا علت های مهم تری در ثبت این نتایج وجود دارد؟

وست برومویچ ۳-۳ چلسی – تساوی شاگردان لمپارد در هاوث تورنز استادیوم

پای کرونا در میان است!

همیشه شروع فصل ها در تمامی لیگ های دنیا با رقم خوردن نتایج غیر معمول و صدرنشینی تیم های نه چندان مدعی همراه است، این موضوع با توجه به اینکه هنوز جدول به طور کامل شکل نگرفته و امتیازات زیادی هم مانده طبیعی است، اما داستان این فصل جزیره فقط به صدرنشینی شاید موقت تیم هایی مثل اورتون و استون ویلا خلاصه نمی شود، آن چه که موضوع را برای کند و کاو دقیق تر به زیر ذره بین می کشاند باخت های پر گل تیم های مدعی است، تیم هایی که فصلی پر از تعداد بازی زیاد را پشت سر گذاشته اند و به دلیل شیوع ویروس کرونا نه اردوهای پیش فصل خوبی داشته اند و نه بخوبی بدنسازی کرده اند.

لیورپول، منچستر یونایتد و حتی چلسی فصل گذشته را با انجام بازی ها بی شمار نسبت به تیم های صدرنشین کنونی یعنی اورتون، استون ویلا و لستر پشت سر گذاشته اند، برخی از آن ها مانند یونایتد با پیش رفتن تا مراحل بالای لیگ های قاره ای فرصت استراحت های کوتاه را هم از دست دادند، تا در شرایطی که کاملا آماده نیستند به مصاف رقبایی بروند که بازی های زیادی نداشته اند.

اما مهم ترین موضوع فقط رخ دادن چنین نتایجی و علت های آن نیست، بلکه اصلی ترین مبحث این است که این وضعیت تا کی ادامه دارد؟ آیا تیم های مدعی امتیازهای زیاد دیگری را هم از دست خواهند داد یا صرفا همه ی این ها موقتی است؟ آیا این شرایط یک موقعیت ایده آل برای تیمی مانند اورتون است تا پایانی تاریخی را رقم بزند یا همه چیز بزودی به حالت اول برمی گردد؟

چند دلیل مهم وجود دارد که نگران تیم های محبوبمان باشیم، دلایلی که شاید توازن برهم خورده ی لیگ را تا پایان فصل یا دست کم نیم فصل حفط کند:

اولین دلیل؛ تیم های مدعی همانند لیورپول، سیتی، یونایتد و آرسنال که فصل شلوغی را پشت سر گذاشته اند بدون استراحت و ریکاوری وارد فصل جدید شده اند آنها در ادامه هم با حضور در رقابت های اروپایی یک فصل دراز را به سال قبل پیوند می زنند، آیا جایی برای نَفَس کشدن باقی می ماند؟ موضوعی که اصلا برای تیم هایی مانند استون ویلا و اورتون صدق نمی کند، نتایج این دو تیم اتفاقی نیست، آن ها فصل پیش اوضاع خوبی نداشتند، بازیکنانی جدید به تیم اضافه کردند و در حالی نسبت به سال قبل قوی تر شده اند که رقیبان مدعی آنان همچنان خسته اند.

باشگاه فوتبال استون ویلا – گریلیش در آغوش تارگت

دومین دلیل؛ تعداد بازیکنانی که از تیم های بیگ سیکس روانه ی مسابقات ملی میشوند بسیار زیاد تر از تیم هایی مانند اورتون است، لیورپول برای مسابقات پیش روی ملی بیش از ۱۱ بازیکن خود را روانه ی تیم های ملی در سراسر جهان خواهد کرد، این تعداد برای استون ویلا بسیار کمتر است، یک فصل سختِ پر از رقابتِ دوخته شده با فصل جدید را که بازی های ملی پر تعدادی هم درونش وجود دارد را تصور کنید، اوضاع ترسناک میشود؛

عجیب تر آن که سایر تیم ها از همین فرصت بازی های ملی برای ریکاوری استفاده خواهند کرد، فرصتی که گواردیولا و کلوپ از دست میدهند حالا در دستان دین اسمیت و اسلاون بیلیچ است، بازیکنانی بدون حضور در اردوهای ملی، بازی های کمتر در طی فصل و برد هایی که از راه میرسند.

اسلاون بیلیچ – سرمربی وست برومویچ در تمرینات تیمش

مساله فقط کرونا نیست!

اما فارغ از توازن و ریتمی که حالا بعد از سال ها بهم خورده و منجر به نتایج عجیب در لیگ های مختلف شده (باخت هفته ی قبل بایرن در بوندس لیگا را در نظر بگیرید.) علت های دیگری هم برای این شرایط عجیب در جدول وجود دارد، اورتون به ما ثابت می کند مساله فقط کرونا نیست، آن ها تیز هوشانه خرید کرده اند و مربی ای همچون کارلتو ر بالای سر دارند،  هر چند مهم ترین بازی های آنان از راه نرسیده است، اما آنان به لطف دو خرید گرانقیمت در میانه ی میدان یعنی آلان و خامس حالا از بازی های معمولی برد های گرانقیمتی بدست می آورند، آن ها بهترین فصل را برای خرید های بزرگ انتخاب کرده اند، درست در فصلی که از ساق های تیم های مدعی خستگی می ریزد، آنها فوق ستاره ای مثل خامس را دارند که در فصل پر فشار قبلی فقط ۸ یازی انجام داده است، شما براحتی می توانید پیشرفت سطح بازی بازیکنی مانند کالورت لوین آقای گل فعلی لیگ جزیره را بعد از حضور خامس در ترکیب اورتون ببینید، بازیکنی که حالا در موقعیت های بیشتری قرار می گیرد، و شانس های کمی را از دست می دهد.

تیم پرستاره ی اورتون – از خامس رودریگز تا ریچارلیسون

استون ویلا نیز دقبقا مبتنی بر این شرایط است، دین اسمیت که بعد از رساندن شیرهای بیرمنگام به لیگ برتر، یک فصل کابوس وار را پشت سر گذاشت حالا با خرید هایی که مثل فصل قبل پر زرق و برق نیستند و به اصطلاح کار راه اندازند، دقیقا نقاط ضعف خود را پوشانده و یک تیم پر قدرت ساخته، تیمی که روی خلاقیت جک گیریلیش میچرخد و از استعداد بازیکنانی مانند واتکینز نهایت استفاده را می برد.

اوضاع برای آرسنال نیز همین طور است، آن ها در ادامه ی فصل خوب قبلی حالا با اضافه شدن بازیکنانی مانند ماگالاش به تیم و تمدید قرارداد با اوبامیانگ شاید بیشترین شانس را برای به چالش کشیدن سیتی و لیورپولی داشته باشند که مثل فصول قبل تشنه ی جام نیستند. ما نباید نقش انگیزه را از یاد ببریم انگیزه ای که در درون تیم آرتتا موج می زند خیلی وقت است در لیورپول و سیتی ارضا شده است.

تیم فوتبال آرسنال – آن ها می توانند؟

فصل تاریخ ساز

با تمام این اوصاف بنظر می رسد یک فصل تاریخ ساز را شاهد باشیم، قصلی که شاید با قهرمانی یکی از همان تیم های همیشگی همراه باشد، اما مطمئنا خالی از هیجاناتی که از همین حالا شروع شده نخواهد بود، منتظر شگفتی های بزرگتر باشید.

خامس رودریگز – ستاره ی اورتون

قبلی «
بعدی »

پژوهشگر فوتبال و ورزشی نویس
  • instagram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.