جدیدترین مطالب

ایده آل نه ، اما کارآمد

کمی به تیتر مفهومی فکر میکنیم. سوال مطرح میشود کدام تیمای فوتبال اروپا با وجود ایده ال نبودن همچنان کار آمد و موفق هستند؟فکر کنم فهمیدید که موضوع بحث امروز دو قطب لالیگای اسپانیا یعنی رئال و بارسا هستند.

یکبار دیگر طعنه دو قطبی بودن به کابوس لالیگا تبدیل شده است؛ یک لیگ تقریبا دو قطبی گاهی با سه قطب ، که بهترین تیم هایش در زمانی که آنقدر هاهم دلبری نمیکنند باز هم یک سر و گردن از دیگران بالاترند. برای لالیگا به هیچ عنوان جالب نیست که تمام حواشی اش حول رقابت تنگاتنگ و نفس گیر رئال و بارسا باشد. تیتر روزنامه ها و فکر اهالی فوتبال در انحصار دو قطب به سر میبرد.

بریم به مادرید و هر آنچه در آنجا و در این فصل گذشت را مرور کنیم.

رئال مادرید در این فصل هم به سان فصل های گذشته، لالیگا را با کلی حاشیه آغاز کرد. حواشی بریز و بپاش در نقل و انتقالات ، باخت مایوس کننده و هفت گله مقابل همشهری در اینترنشنال کاپ و ضعف در تورنمنت دوستانه آئودی کاپ روی دوش کهکشانی ها سنگینی میکرد.با شروع اسفناک در لالیگا و باخت تحقیر آمیز مقابل پاریسن ژرمن دریافتیم که کمر رئال شکسته است. دوای این درد چه بود ، التیام این زخم چه بود؟ به راستی باور میکنید بعد از آن همه کابوس رئال قهرمان سوپرکاپ شود و بعد از پیروزی ارزشمند در الکلاسیکو به دنبال قهرمانی و بازگشت به سلطنت باشد؟

دوای همه درد های رئال مادرید زیدان بود که خوب بلد بود چگونه زخم هارا ترمیم کند. آخر مگر غمی باقی میماند وقتی میبینی مربی ات بعد از یک گل دیوانه وار ، شگفتانه دستانش را میتکاند… گاه به بالا میپرد و گاهی با حالت صورتش شمارا تحسین میکند… بله درسته، برای رئال جای هیچ غمی نبود چون مربی اش زین الدین زیدان بود.

اما نوبتی ام باشد نوبت آبی اناری های کاتالونیا است. آنها با طراحی مسی و رنگ آمیزی فرانکی دیونگ در مقابل هر مربی چه والورده و چه ستین هنرنمایی میکنند.  همانا که بارسلونا از بدو تولد نمایشگاه هنر بوده وخواهد بود. این فصل بارسلونا هم روندی مشابه رئال را در پیش گرفت . پاس کاری صدر جدول بین رئال و بارسا هم حسابی سوژه داغی برای خبرگزاری ها شده است.

حالا کم کم به پایان فصل نزدیک میشویم و در حال که تنها هشت هفته به پایان مانده است دو تیم بیش از پیش زیر ذره بین میروند .منظور دقیقا از زیر ذره بین چیست!؟ زیر ذره بین یعنی برخورد توپ با (کتف/دست) بنزما و موج رسانه ای که به وجود می آید. یعنی تقصیر هارا به گردن هم انداختن … یعنی اینکه وقتی تصاویر به عنوان سند محسوب نمیشوند و باید همه چیز سنجیده باشد.

باید ببینیم در پایان چه تیمی برنده این بازی تاج و تخت خواهد شد و فرمانروای دو اقلیم(دو قطب رئال و بارسا) میشود.

 

قبلی «
بعدی »

محقق و پژوهشگر فوتبال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.