از گذشته تا به حال (۲) | ناتینگهام فارست قهرمان گمشده ی اروپا

از گذشته تا به حال مقاله ای است که تیم های ریشه دار فوتبال جهان را به معرفی در می آورد .طبق نظرسنجی که انجام شد و با توجه به نظر مردم برای دومین قسمت سراغ ناتینگهام فارست رفتیم . ناتینگهام فارست یک باشگاه حرفه ای فوتبال مستقر در وست بریدگفورد ، ناتینگهام انگلیس است که در سال ۱۸۶۵ تأسیس شده است و سابقه ی دو بار قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا را در کارنامه دارد.

صفر تا صد تاریخچه

سال ۱۸۶۵ بود که گروهی از بازیکنان فوتبال در خیابان شکسپیر ناتینگهام همدیگر ملاقات کردند . سر انجام آن ملاقات و گفت و گوی بین بازیکنان تأسیس باشگاه ناتینگهام فارست با پیراهن و نماد قرمز بود که اولین بازی تاریخ باشگاه در تاریخ ۲۲ مارس ۱۸۶۶ برابر ناتس کانتی برگزار شد . سال های اولیه باشگاه جدای از مسائل فوتبالی ، رویکردی خیر خواهانه به جنگل های سراسر جهان داشته اند و این مهم را می توان از لوگو و نام باشگاه نیز دریافت و حال پس از گذشت ۱۵۵ سال از آن روزها کماکان ناتینگهام فارست حامی جنگل است به طوری که یکی از القاب این باشگاه جنگل می باشد . سال ۱۸۸۸ که لیگ انگلیس تأسیس شد ناتنیگهام فارست برای حضور در سطح اول فوتبال انگلیس به مشکل خورد اما در عوض آنها به دسته پایین تر رفتند و در پایان فصل ۱۸۹۲_۱۸۹۱ موفق به صعود به لیگ برتر شدند . در این سال ها آن ها در جام حذفی شرکت کردند اما در مرحله نیمه نهایی به بن بست می خوردند و از رسیدن به فینال باز می ماندند . هری رادفورد اولین مربی تاریخ باشگاه ناتینگهام فارست که موفق شده بود تیم را به لیگ برتر برساند به کسب رتبه ی دهم در اولین سال حضور باشگاه در بالاترین سطح فوتبال انگلیس قانع شد .

ناتینگهام فارست تا پایان فصل ۱۸۹۷_۱۸۹۶ اکثر فصل ها در میانه ی جدول قرار داشت و بعد از کسب این نتایج هری هالام به عنوان مربی جدید تیم انتخاب شد . اما در این سال ها بازیکنان مفیدی توسط هری رادفورد جذب شدند از جمله آرتور کاپوس ، فرانک فرمن ، آرچیبالد ریتچی و … که می توانند کمک شایانی به ناتینگهام فارست و هری هالام کنند . فصل ۱۸۹۸_۱۸۹۷ در رتبه ی هشتم با کسب ۳۱ امتیاز به پایان رسید که نسبت به فصل پیش پیشرفت خوبی به حساب می آمد اما شگفتی اصلی قرمز ها در جام حذفی بود . عادت همیشگی ناتینگهام فارست حذف از نیمه نهایی بود اما اینبار بازی با تساوی ۱_۱ مقابل ساوتهمپتون به پایان رسید تا تکلیف تیم فینالیست به دیدار برگشت کشیده شود و در بازی برگشت با غلبه ۲_۰ بر حریف به دیدار فینال رسیدند . فینال جام حذفی در تاریخ ۱۶ آوریل ۱۸۹۸ بین دربی کانتی و ناتینگهام فارست بود که با نتیجه ۳_۱ به سود قرمز های ناتینگهام به پایان رسید ، دیداری که آرتور کاپوس با دبل خود اولین قهرمانی را برای ناتینگهام فارست ارمغان آورد . در این بین که ناتینگهام فارست مسیر موفقیت را به درستی طی می کرد ، ورزشگاه خانگی آنها معلوم نبود .

از سال تأسیس باشگاه تا به حال ۷ بار خانه ی میزبانی خود را تغییر داده اند و این تغییر ها تا سال ۱۹۹۸ ادامه داشت تا ورزشگاه سیتی گراند به نام ناتینگهام فارست ثبت شد . فصل بعد رتبه ی هشتم را در لیگ کسب کردند و در جام حذفی چنگی به دل نزدند . چرخش قرن برای قرمز ها مهربان بود و آنها در فصل ۱۹۹۱_۱۹۰۰ رتبه ی چهارم را کسب کردند . تا پایان فصل ۱۹۰۵_۱۹۰۴ ناتینگهام فارست روند سینوسی خود را در پایان فصل طی می کرد ، یک فصل لیگ را با رتبه ی پنجم با پایان می رساند و فصل دیگر با رتبه ی شانزدهم و حاصل این روند سینوسی در پایان فصل ۱۹۰۶_۱۹۰۵ تیم را به دسته ی پایین فرستاد . فصلی که با توجه به اینکه نسبت به سال قبل امتیاز بیشتری کسب کرده بودند ولی از ماندن در لیگ ناتوان ماندند . فصل جدید را با ۶۰ امتیاز و قهرمانی در لیگ دسته دوم انگلیس تجربه کردند . باز هم به لیگ برتر برگشتند اما بیش از چهار فصل توان مقابله با غول های انگلیس را نداشتند . فصل ۱۹۱۱_۱۹۱۰ با ۲۵ امتیاز و کسب مقام آخر لیگ دوران نزول ناتینگهام فارست شروع شد . پایان فصل ۱۹۲۱_۱۹۲۰ کسب رتبه هجدهم با ۳۶ امتیاز بود . طی این سال ها اکثرا در رتبه های پایین جدول جضور داشتند ، در این میان فرد گوش آمد و رفت و هدایت تیم را به دستان باب مستر سپرد . باب مستر قصد داشت نسل جدید ناتینگهام فارست را بسازد ، جکی بلتون ، هارولد بولینگ از جمله بازیکنانی بودند که با آمدشان شرایط برای قرمز های ناتینگهام فارست تغییر کرد . فصل ۱۹۲۲_۱۹۲۱ کسب ۵۶ امتیاز در لیگ دسته دوم انگلیس و قهرمانی برای ناتینگهام فارست در تاریخ ثبت شد تا شاید این بازگشت دیگر خبری از سقوط نباشد اما تاریخ تکرار می شود . فصل ۱۹۲۵_۱۹۲۴ نتایج اسفناک باری دیگر رقم خورد و حاصل این نتایج اخراج باب مستر و آمدن جان باینس بود . سال ها سپری می شد ، فصل ها می گذشت ، نسل مربیان و بازیکنان عوض می شد اما خبری از بازگشت همیشگی به رسم سال های گذشته نبود هر چند که در این بین سهم جنگ جهانی دوم کمتر از اعضای تیم نبود . جان باینس ، استن هاردی ، نوئل واتسون و هارولد وایتمن رفتند تا هدایت ناتینگهام فارست به بیلی واکر سپرده شد . بیلی واکر برای احیا نیاز به تقویت تیم داشت . بیل وایر ، فرد اسکارت ، جک بورکیت و ویلی آدرون به تیم اضافه شدند اما خبری از قدرت در جنگل آسیب دیده نبود و در پایان فصل ۱۹۴۹_۱۹۴۸ به لیگ دسته سوم انگلیس سقوط کردند . لیگ دسته ی سه انگلیس با خون قرمز ها سازگاری نداشت و آن ها دو فصل بعد با قهرمانی به لیگ دسته دو برگشتند ، فصلی که ۱۱۰ گل به ثمر رساندند .

بیلی واکر قدم به قدم تیم را پیش برد ، نایب قهرمانی در فصل ۱۵۵۷_۱۵۵۶ لیگ دسته دوم انگلیس جانی دوباره بود برای ناتینگهام فارست . جیم بارت ، استوارت ایملاچ ، باب مک کینلی و تامی ویلسون بازیکنانی بودند که نقش پر رنگی در صعود این تیم داشتند . فصل ۱۵۵۸_۱۵۵۷ بازی های خوبی را در لیگ ارائه دادند و رتبه ی دهم را در لیگ برتر صاحب شدند اما بیلی واکر به دنبال کسب جام بود . فصل بعد در لیگ سیزدهم شدند و کسب لیگ جزیره به رویا تبدیل شده بود اما آن ها نشان داده بودند که می توانند در جام حذفی درخشان عمل کنند . ناتینگهام فارست در تاریخ ۱۴ مارس ۱۹۵۹ با برتری ۲_۱ مقابل لوتون تاون دومین قهرمانی قهرمانی تاریخ خود را در جام حذفی تجربه کرد ، دیداری که بالغ بر صد هزار نفر از نزدیک شاهد نمایش زیبای قرمز ها بودند . بیلی واکر پس از ۶۵۰ بازی هدایت کردن ناتینگهام فارست از جمع قرمز ها جدا شد تا نیمکت به اندی بتی اسکاتلندی برسد . اندی بتی بازیکنانی خوبی را به ناتینگهام فارست آورد اما نتایج خوبی را کسب نکرد . کسب رتبه های پایین جدول در طی چند فصل او را از کار بر کنار تا جانی کری برای احیای دوباره تیم قهرمان دست به کار شود . فصل ۱۹۶۷_۱۹۶۶ بعد از چندین فصل بالا و پایین شدن در جدول ، شیرین به پایان رسید . کسب رتبه ی دوم پس از منچستر یونایتد نوید بخش روز های خوش باشگاه بود ، باشگاهی که حال ستاره هایی را در اختیار داشت که می توانست تاریخ را تغییر دهند . از یان استوری مور و جان بارنول گرفته تا باب چاپمن و تری هنسی همگی آماده ی خلق شگفتی در سال های پیش رو بودند . بر خلاف آنچه دیدگان باور داشتند ، ناتینگهام فارست مسیر درستی را پیش نگرفت . مدیریت ضعیف و آماتور باشگاه را در ادامه ی مسیر ناکام گذاشت . بعد از کسب نایب قهرمانی فصل های پیش رو در انتهای جدول به پایان می رسید .

جان گلی از تیم جدا شد و سکان هدایت به دیو مکایی سپرده شد اما او هم موفق نبود . نتایج ضعیف تیم در پایان فصل ۱۹۷۲_۱۹۷۱ و سقوط به دسته ی پایین تر ، آلن براون را به تیم آورد . آلن براون هم در نتایج راه مربیان قبلی را ادامه داد و ناتینگهام فارست در حال فرو رفتن در منجلاب بود که با آمدن برایان کلاف ورق به یکباره برگشت . برایان تیم را با کسب مقام سوم در لیگ دسته دوم انگلیس فصل ۱۹۷۷_۱۹۷۶ برای چندمین بار در تاریخ به لیگ برتر کشاند اما این بار ماجرا فرق داشت ، آنها نه دنبال ماندگاری در لیگ بودند و نه به دنبال کسب رتبه های جدول بلکه آنها به دنبال قهرمانی بودند . کنی برنس ، ویو اندرسون ، مارتین اونیل ، جان رابرتسون و پیتر شیلتون ستاره های آن روز های ناتینگهام فارست بودند که برای تاریخ سازی آماده بودند . فصل ۱۹۷۸_۱۹۷۷ شروع شد ، بازگشت قرمز های ناتینگهام با برتری ۳_۱ مقابل اورتون رخ داد . قدم به قدم پیش می رفتند ، بازی ها را بردند و قهرمان شدند . قهرمانی لیگ برتر با اختلاف ۷ امتیاز مقابل لیورپول نشان از انسجام تیمی بود که برایان کلاف آن را ساخته بود و پیتر تیلور نیز در امر مربیگری او را همراهی می کرد . فصل ناتینگهام فارست با قهرمانی در جام اتحادیه به پایان رسید ، همه ی کارشناسان و اهالی فوتبال آن فصل را بهترین فصل تاریخ باشگاه می دانستند اما فصل های بعدی دانسته های آنها را به باد هوا داد . فصل ۱۹۷۹_۱۹۷۸ در لیگ برتر با قهرمانی بی و چون چرای لیورپول به پایان رسید ، تیمی که ۴۲ بازی بدون باخت را تجربه کرد تا ناتینگهام فارست بر رتبه ی دوم تکیه بزند اما ماجرا در باقی رقابت ها فرق داشت . جذب بازیکنان مفید تیم کامل تر و یکدسته تری را نسبت به فصل قبل ساخته بود . کسب جام اتحادیه برای دومین فصل پیاپی و بالا بردن سوپر جام انگلیس بی نظیر بود اما آنچه این فصل را بی نظیر تر می کرد قهرمانی در اروپا بود . ناتینگهام فارست برای رسیدن به فینال در نیمه نهایی در مجموع با نتیجه ۴_۳ کلن را شکست داده بود و آن سوی میدان مالمو سوئد در مجموع با نتیجه ۱_۰ آستاریا وین اتریش را حذف کرده بود .فینال در ۳۰ می ۱۹۷۹ در ورزشگاه المپیک مونیخ برگزار شد . ناتینگهام فارست به راحتی توانست با تک گل فرانسیس با ضربه سر ، مالمو را به زانو در بیاورد . کسب جام لیگ قهرمانان اروپا افتخاری بود که برای قرمز های ناتینگهام فارست نوشته شده است و باز هم نوشته شد . فصل ۱۹۸۰_۱۹۷۹ باز هم قهرمانی در اروپا را همراه داشت . در مرحله یک چهارم نهایی بی اف سی دینامو را حذف کردند و در نیمه نهایی از پس آژاکس پس آمدند . فینال در ۲۸ می ۱۹۸۰ ورزشگاه سانتیاگو برنابئو مادرید برگزار شد ، فینالی که همانند سال قبل با یک گل به سود ناتینگهام فارست به پایان رسید و اینبار هامبورگ را شکست دادند . ناتینگهام فارست موفق شده بود در سوپر کاپ اروپا بارسلونا را در مجموع ۲_۱شکست دهد دیداری که در تاریخ ماندگار شد و یک جام دیگر به افتخارات خود اضافه کند .

مدتی گذشت و دیگر خبری از درو کردن جام ها نبود دلیل آن هم فروش بازیکنان بود . ناتینگهام فارست که چند سالی را بالای جدول سپری می کرد و در اروپا حریفی نداشت حال به تیمی تبدیل شده بود که به سختی می توانست رتبه ی سوم لیگ را کسب کند . در این بین اما دو فصل پیاپی جام اتحادیه انگلیس کردند . فصل ۱۸۸۹_۱۸۸۸ با برتری ۳ بر ۱ لوتون تاون را شکست دادند و در فصل ۱۸۹۰_۱۸۸۹ با پیروزی یک گله مقابل اولدهام اتلتیک موفق به کسب جام شدند . فصل ۱۹۹۳_۱۹۹۲ نتیجه افتضاح ناتینگهام فارست را به دسته ی پایین تر فرستاد . فصل بعد برایان کلاف برترین مربی تاریخ باشگاه جدا شد ، مردی که جام های بسیاری را به ویترین افتخارات قرمز های ناتینگهام فارست آورد . میانه ی فصل فرانک کلارک اضافه شد تا رتبه ی دوم را کسب کنند تا نشان دهند ناتینگهام فارست باید در جمع بزرگان باشد . کلارک که در بدو ورود تیم را به لیگ برتر کشانده بود در پایان فصل ۱۹۹۵_۱۹۹۴ رتبه ی سوم را در لیگ برتر کسب کرد و تمامی هواداران امیدوار به بازگشت روز های خوش باشگاه بودند . کالین کوپر ، دس لیتل و دیوید فیلیپس بازیکنانی بودند که هواداران حساب ویژه ای در فصل جدید روی آنها باز کرده بودند اما حساب آنها هیچ سودی نداشت . حضور در اروپا فشار زیادی را بر بازیکنان تیم وارد کرد و آرزو ها پوچ شد . کلارک اخراج شد و استورات پیرس آمد و حاصل کار این دو مربی سقوط تیم به چمپیونشیپ بود . دیو باست آمد و تیم را برای چندمین بار به لیگ برتر کشاند اما نتیجه های ضعیف او را در میانه های فصل از کار بر کنار کرد  . میکی آدامز ، ران اتکینسون و دیوید پلات هیچ کدام نتوانست جلوی سقوط تیم را بگیرند ، حاصل کار فصل ۱۹۹۹_۱۹۹۸ کسب رتبه ی بیستم با ۳۰ امتیاز بود و سقوط به چمپیونشیپ . چندین فصل هدایت دیوید پلات ، پل هارت ، جو کینار و میک هارفورد نتیجه ای نداد و در پایان فصل ۲۰۰۵_۲۰۰۴ تیم را از چمپیونشیپ به لیگ دسته اول روانه کردند . تاریخ به بدترین شکل در حال رقم خوردن برای ناتینگهام فارست بود . قرمز ها که قهرمانی های پیاپی در لیگ قهرمانان اروپا ، جام حذفی و جام اتحادیه را تجربه حال باید در سومین سطح لیگ انگلیس بازی می کردند . عذاب آور بود دیدن تیمی که در اروپا بازی میکرد اما حال باید حریف تیم های ضعیف تر انگلیس شود ، مثال بارز از عرش به فرش رسیدن مصداق کامل ناتینگهام فارست بود . گری مگسون ، فرانک بارلو و یان مک لارند برای رساندن تیم دسته بالاتر موفق نشده اند اما فصل ۲۰۰۸_۲۰۰۷ با هدایت کالین کالدروود به چمپینوشیپ بازگشتند . جیمز پرچ ، یان برکین ، جولیان بنت و لوک چمبرز ستاره آن سال های ناتینگهام فارست بودند . حال پس از گذشت ۱۲ سال خبری از صعود به لیگ برتر و کسب عناوین مختلف کشوری و باشگاهی نیست .

در این سال ها  مربیان زیادی بر روی نیمکت قرمز ها نشستند از جان پمبرتون و بیلی دیویس گرفته تا سیمون ایرلند و مارتین اونیل ، در این سال ها بازیکنان زیادی در این باشگاه توپ زده اند از کلوین کلسون و پل اندرسون گرفته تا کارل دارلو و هنری لنسبوری همگی تلاش کرده اند تا دوباره ناتینگهام فارست را به اوج برگردانند اما ناموفق بوده اند . حتی در این مدت اشکان دژاگه و کریم انصاری فرد برای قرمز ها بازی کردند اما چندان موفق حاضر نشدند ، اشکان دژاگه با مصدومیت روبه‌رو شد تنها ۱ دیدار به میدان رفت و کریم انصاری فرد ۱۲ دیدار را بازی کرد که بیشتر آن را به صورت تعویضی به میدان آمد و حاصل آن به ثمر رساندن ۳ گل و ارسال ۱ پاس گل بود اما بازیکنان ایرانی ناتینگهام فارست هم نتوانستند تیم را به جایگاه اصلی خود برگردانند . فصل ۲۰۲۱_۲۰۲۰ با مربیگری صبری لاموچی برای قرمز های ناتنیگهام شروع می شود و هواداران امیدوار هستند تا با هدایت این مربی و بازیکنانش به قله فوتبال برگردند .

سیر تغییرات لوگو

اولین لوگو ناتینگهام فارست که از سال ۱۹۴۶ تا ۱۹۷۴ از آن استفاده می کرد شامل صلیب چوبی سبز نشانه نمایندگی جنگل شروود، سه تاج طلایی نشان دهنده وفاداری به تاج و سلطنت و یک قلعه سلطنتی و دو گوزن نگهبان بود و سال ها به عنوان لوگو از آن استفاده می شد. مارس ۱۹۷۴ لوگو ناتینگهام دستخوش تغییر شد. جنگل در بالای لوگو دیده می شد و زیر آن خطوط موجی آب که نمایانگر رودخانه ترنت بود با رنگ قرمز و کلمه فارست تبدیل به لوگو و نماد باشگاه شد. گفته می شود این آرم حاصل ایده برایان کلاف بود و طراح و گرافیست ناتینگهامی دیوید لوییس این لوگو را طراحی کرد،وی همچنین آرم شورای شهر ناتینگهام را نیز طراحی کرده بود. بین سال های ۲٠٠۸ تا ۲٠۱٠ لوگو با اندکی تغییر دو سال به عنوان نماد باشگاه انتخاب شد با این تفاوت که بکگراند قرمز شد و در سمت چپ و راست آن دو ستاره وجود داشت که بزرگداشت دو قهرمانی پیاپی ناتینگهام فارست در سال های ۱۹۷۹ و ۱۹۸٠ در جام باشگاه های اروپا بود.سال ۲٠۱٠ همان لوگویی که سال ۱۹۷۴ اعمال شده بود بازهم انتخاب شد و دو ستاره قهرمانی این بار در پایین قرار گرفتند و اکنون ده سال است لوگو باشگاه است.این لوگو کاملا با لباس تیم مرتبط است و قرمز و سفید رنگ های اصلی لوگو و لباس هستند. بعضی از منابع مدعی هستند ناتینگهام فارست در ایام قدیم از لوگو رابین هود به رنگ سبز نیز استفاده می کرد.

خانه ی میزبانی

ورزشگاه سیتی گراند (city ground) در منطقه غرب بریج فورد در شهرستان ناتینگهام شایر در کنار رود ترنت واقع شده است و از سال ۱۸۹۸ استادیوم خانگی تیم ریشه دار ناتینگهام فارست بوده است.ظرفیت این استادیوم ۳٠،۵۷۶ نفر است و بیست و چهارمین ورزشگاه بزرگ انگلیس است.سیتی گراند سال ۱۸۹۸ ساخته و تاسیس شد و در اختیار تیم ناتینگهام فارست قرار گرفت. نکته جالب توجه سیتی گراند فاصله ۲۷٠ متری با میدو لین ورزشگاه خانگی تیم همسایه ناتس کانتی که در طرف دیگر رود ترنت واقع شده، است و این دو نزدیکترین ورزشگاه حرفه ای فوتبال در انگلیس و دومین استادیوم های نزدیک در کل بریتانیا بعد از زمین های دنس پارک متعلق به تیم داندی و تانادیس پارک متعلق به داندی یونایتد در اسکاتلند هستند.رکورد بیشترین حضور تماشاگران بر می گردد به ۲۸ اکتبر ۱۹۶۷ و بازی ناتینگهام فارست و منچستریونایتد که ۴۹،۹۴۶ نفر از نزدیک شاهد پیروزی سه بر یک ناتینگهام در خانه مقابل شیاطین سرخ بودند و جا برای سوزن انداختن هم نداشتند. جایگاه اصلی این استادیوم سال ۱۹۶۵ بازسازی شد اما در ۲۴ آگوست ۱۹۶۸ در جریان دیدار ناتینگهام فارست و لیدزیونایتد حادثه آتش سوزی رخ داد و قبل از نیمه اول جایگاه اصلی آسیب دید اما هیچ کدام از ۳۱،۱۲۱ نفر تماشاگران مجروح نشدند. در نتیجه آتش سوزی، ناتینگهام فارست شش مسابقه را در میدولین خانه ناتس کانتی انجام داد و هیچ کدام از آن ها را پیروز نشد. متاسفانه بسیاری از سوابق و افتخارات،غنائم و… در آتش سوزی گم شدند و این حاثه را تلخ تر کردند.سانحه ورزشگاه هیلزبورو که در دیدار لیورپول وناتینگهام فارست در نیمه نهایی جام حذفی در شهر شفیلد اتفاق افتاد و جان ۹۶ تن از هواداران لیورپول را گرفت باعث شد اتحادیه فوتبال انگلیس سخت گیری بیشتری نسبت به استادیوم های تیم ها داشته باشد و بسیاری از تیم ها از جمله ناتینگهام فارست مجبور به نوسازی ورزشگاه خود شدند. در دسامبر ۱۹۶۷ سیتی گراند میزبان بازی زیر ۲۳ سال انگلیس و ایتالیا بود. در سال ۲٠٠۷ و ۲٠٠۸ این ورزشگاه به عنوان استادیوم فینال جام حذفی بانوان انگلیس انتخاب شد. سیتی گراند یکی از استادیوم های انگلیس برای میزبانی یورو ۹۶ بود و سه بازی از جمله پرتغال و کرواسی،ترکیه و کرواسی و پرتغال و ترکیه در آن انجام شد.نیمه نهایی مسابقات راگبی جام هینکین میان لسترتایگرز و لنلی اسکارلتس در سیتی گراند برگزار شد و سال ۲٠۱۶ در نیمه نهایی جام قهرمانان اروپا راگبی لسترتایگرز و ریسینگ۹۶ در این ورزشگاه به مصاف هم رفتند. همچنین کنسرت موسیقی گروه R.E.M با حضور ۲٠٠٠٠ تماشاگر در سیتی گراند برگزار شد.فارست رکریشن گراند،کسل گراند،ترنت بریج گراند، پارکساید گراند،گرگوری گراند و تاون گراند نام زمین هایی است که ناتینگهام فارست پیش از انتقال به سیتی گراند آن را به عنوان استادیوم خانگی استفاده کرده بود.در طول چند سال گذشته صحبت هایی مبنی بر ساخت استادیوم جدید و یا توسعه سیتی گراند بوده و باید ببینیم سرانجام این برنامه ریزی ها به کجا ختم می شود.

تیم منتخب تاریخ باشگاه

اکثر بازیکنانی که در تاریخ یک باشگاه ماندگار شده اند برمی گردد به دوره ای که قهرمانی های پیاپی را در رقابت های مختلف با تیمشان کسب کرده اند . برتر بازیکنان تاریخ باشگاه ناتینگهام فارست به سال های ۱۹۷۰ الی ۱۹۹۰ بر می گردد که انواع و اقسام عناوین مختلف را کسب کردند تا هم تاریخ برای خودشان تغییر کند و هم برای باشگاه شان هر چند در این بین بازیکنانی وجود دارد که با عدم کسب قهرمانی های مختلف اما در تاریخ باشگاه نام بزرگی هستند .

پیتر شیلتون : دروازه بان انگلیسی متولد ۱۸ سپتامبر ۱۹۴۹ که طی سال های ۱۹۷۷ الی ۱۹۸۲ بیش از ۲۰۰ بازی برای ناتینگهام فارست انجام داده است . پیتر شیلتون با انتقالی ۲۵۰۰۰۰ پوندی از استوک سیتی به این تیم پیوست . او را در آن سال ها جادوگر دروازه می نامیدند و دلیل آن هم نمایش های بی نقص او در لیگ قهرمانان اروپا و جام حذفی و … بود . درسال ۱۹۸۲ اتفاقات عجیبی او را به سمت خروج از باشگاه روانه کرد ، اعتیاد به قمار ، مصرف نوشیدنی های غیر مجاز و … اجازه داد تا داستان زندگی او به زوال بگذرد هر چند در سال های بعد در ساو‌تهمپتون ، وستهام ، دربی کانتی و … بازی کرد اما به دوران اوج خود برنگشت .

ویو اندرسون : دفاع راست انگلیسی متولد ۲۹ ژوئیه ۱۹۵۹ که طی سال های ۱۹۷۴ الی ۱۹۸۴ بیش از ۳۲۵ بازی برای ناتینگهام فارست انجام داده است . ویو اندرسون قبل از آنکه دوران حرفه ای فوتبال خود را در شهر ناتینگهام شروع کند ، یک سال را در تیم پایه منچستر یونایتد گذرانده است ‌که بعد ها به شیاطین سرخ بازگشت . او یکی از بازیکنان سیاه پوست تیم ملی انگلیس بود که با شعار های نژاد پرستانه مورد توهین قرار می گرفت اما این توهین ها نمی‌توانست جلوی پیشرفت او را بگیرد و کماکان به دنبال قهرمانی های بیشتر با قرمز های انگلیس بود . اندرسون چهره ای بسیار دوست داشتنی بود ، مدافعی که با سرعت فوق العاده اش بسیار تحسین بر انگیز بود .

دس واکر : دفاع وسط انگلیسی متولد ۲۶ نوامبر ۱۹۶۵ که طی سال های ۱۹۸۴ الی ۱۹۹۲ و ۲۰۰۲ الی ۲۰۰۴ بیش از ۳۳۰ بازی برای ناتینگهام فارست انجام داده است ‌. دس واکر در دوران نوجوانی هم برای ناتینگهام فارست بازی کرده است و بازی های بی نظیر او در تیم های پایه نظر برایان کلاف را جلب کرد تا به تیم اصلی بپیوندد . او در کل دوران حرفه ای خود تنها یک گل زد که در نوع خود عجیب است اما او بر خلاف گلزنی که وظیفه ی اصلی اش نیست ، به خوبی مرکز خط دفاعی را پوشش می داد و جایی برای مانور دادن رقبا وجود داشت . واکر در هفت فینال مختلف برای ناتینگهام فارست به میدان رفته است که موفق شده در پنج بازی به برتری برسد و جام را برای هواداران به ارمغان بیاورد همچنین او در حال حاضر مربی آکادمی دربی کانتی می باشد .

کنی برنس : دفاع وسط اسکاتلندی متولد ۲۳ سپتامبر ۱۹۵۳ که طی سال های ۱۹۷۷ الی ۱۹۸۱ بیش از ۱۳۵ بازی برای ناتینگهام فارست انجام داده است . قبل از اینکه به تیم ناتینگهام فارست بپیوندد در بیرمنگام سیتی بازی می کرد و خود را مدافع گلزنی نشان داده بود . کنی برنس شخصیتی تأثیر گذار بود و در آن سال ها با لری لوید خط دفاعی نفوذ ناپذیر را تشکیل داده بودند . اوج هنر او را می توان در بازی سوپر کاپ اروپا مقابل بارسلونا تماشا کرد که پایان آن دیدار قهرمانی برای یاران کنی برنس بود به طوری که اگر او در آن بازی نداشت شاید دست ناتینگهام فارست از کسب جام کوتاه می ماند . مغز هوشمندانه او همیشه در زمین یاور او بود اما در رفتن از ناتینگهام به لیدز او را یاری نکرد تا دوران پر فروغ مدافع دوست داشتنی به پایان برسد .

استوارت پیرس : دفاع چپ انگلیسی متولد ۲۴ آوریل ۱۹۶۲ که طی سال های ۱۹۸۵ الی ۱۹۹۷ بیش از ۴۰۰ بازی برای ناتینگهام فارست انجام داده است . استوارت پیرس با انتقالی ۳۰۰۰۰۰ پوندی از کاونتری سیتی به ناتینگهام فارست پیوست . او ۱۲ سال برای این تیم بازی کرد و در بیشتر این مدت کاپیتان تیم بود همچنین در این سال ها ۷۶ بازی برای تیم ملی انگلیس انجام داد که بعد از جدا شدن ناتینگهام فارست فقط ۲ بار دیگر برای کشورش به میدان رفت . کاپیتان همیشه تیم را تحت تاثیر خود قرار می داد به طوری که موفقیت ها و کسب عناوین مختلف به روحیه او گره خورده بود .

مارتین اونیل : هافبک راست ایرلند شمالی متولد ۱ مارس ۱۹۵۲ که طی سال های ۱۹۷۱ الی ۱۹۸۱ بیش از ۲۸۰ بازی برای ناتینگهام فارست انجام داده است . مارتین اونیل سال های اولیه حضورش در ناتینگهام فارست با نتایج ضعیف همراه شد ، سقوط به دسته ی پایین تر او را نا امید نکرد بلکه امید او را بیشتر کرد تا تیم را به سطح بالاتر کشاند و موفق هم شد . پس از آن دوران دلنشین او شروع شد ، دو قهرمانی پیاپی در لیگ قهرمانان اروپا و قهرمانی در لیگ انگلیس و … او را در تاریخ ماندگار کرد .

روی کین : هافبک تهاجمی ایرلندی متولد ۱۰ اوت ۱۹۷۱ که طی سال های ۱۹۹۰ الی ۱۹۹۳ بیش از ۱۱۰ بازی برای ناتینگهام فارست انجام داده است . روی کین هافبک نام آشنای فوتبال اروپا که بازی های او در منچستر یونایتد مردم را به وجد می آورد قبل از اینکه برای شیاطین سرخ به میدان برود در ناتینگهام فارست حضور داشت . او در ناتینگهام فارست بازی ها و نمایش های خارق العاده انجام داد از جمله فینال جام حذفی انگلیس که با وجود زدن سه گل اما دستش از رسیدن به جام کوتاه ماند و بازی را به تاتنهام واگذار کردند . فصل ۱۹۹۲_۱۹۹۳ روی کین نتوانست جلوی سقوط ناتینگهام را به دسته ی پایین تر بگیرد و تصمیم گرفت فوتبال خود را در شیاطین سرخ ادامه دهد . او با انتقالی به ارزش ۳٫۷۵ میلیون یورو رکورد نقل و انتقالات زمان خود را شکست و به منچستر یونایتد پیوست ‌.

آرچی گمیل : هافبک چپ اسکاتلندی متولد ۲۴ مارس ۱۹۷۴ که طی سال های ۱۹۷۷ الی ۱۹۷۹ بیش از ۵۸ بازی برای ناتینگهام فارست انجام داده است . آرچی گمیل در دربی کانتی ستاره شد و فوتبال خود را در شهر ناتینگهام ادامه داد . با توجه به تعداد بازی های کم او اما در یکی از بازیکنان برتر تاریخ باشگاه می باشد . تأثیر گذاری او بر بازی تیمش توانست اولین و آخرین قهرمانی لیگ جزیره را کسب کند و لیگ قهرمانان را نیز بالای سر ببرد .

یان استوری مور : وینگر راست انگلیسی متولد ۱۷ ژانویه ۱۹۴۵ که طی سال های ۱۹۶۲ الی ۱۹۷۲ بیش از ۲۳۵ بازی برای ناتینگهام فارست انجام داده است . یان استوری مور در طول این تعداد بازی ۱۰۵ گل نیز به ثمر رسانده است که آمار قابل توجهی است . او طی این ده سال عناوین بسیاری کسب نکرد اما با گل های خود خیال تیم را از بابت نتیجه گرفتن راحت می کرد . بعد ها سر از منچستر یونایتد در آورد و دو فصل را آنجا توپ زد اما چندان موفق ظاهر نشد .

جان رابرتسون : وینگر چپ اسکاتلندی متولد ۲۰ ژانویه ۱۹۵۳ که طی سال های ۱۹۷۰ الی ۱۹۸۳ و ۱۹۸۵ الی ۱۹۸۶ بیش از ۳۹۵ بازی برای ناتینگهام فارست انجام داده است . جان رابرتسون در سال های ۱۹۷۰ الی ۱۹۷۵ بازی های کمی را در ترکیب اصلی حضور داشت اما به یکباره از دسامبر ۱۹۷۶ الی ۱۹۸۰ ورق برگشت و حدود ۲۴۳ بازی متوالی برای ناتینگهام فارست انجام داد . ارسال پاس های دقیق و بی نقص از شاهکار هایش بود به طوری که در آن سال ها  برایان کلاف او را پیکاسو فوتبال می دانست ، پیکاسویی که پاس گل منجر به قهرمانی لیگ قهرمانان را برای هم تیمی خود ارسال کرد .

ترور فرانسیس : مهاجم انگلیسی متولد ۱۹ آوریل ۱۹۵۴ که طی سال های ۱۹۷۹ الی ۱۹۸۱ بیش از ۷۰ بازی برای ناتینگهام فارست انجام داده است . بی شک حضور ترور فرانسیس در ترکیب منتخب تاریخ باشگاه جای تعجب دارد . او که در این مدت ۲۸ گل به ثمر رسانده است اما همین ۲۸ گل های حساس و مهمی بوده است که او را در تاریخ ماندگار کرده است از جمله گل در فینال لیگ قهرمانان اروپا اما نکته قابل توجه این است تروور فرانسیس قرار بود با انتقالی به ارزش ۱۱۵۰۰۰۰ یورویی به ناتینگهام فارست بپیوند که با کسر ۱۵ درصد حق کمیسیون به یک میلیون یورو می رسید اما برایان کلاف اجازه نداد که او با این مبلغ به این تیم بپیوندد و قرارداد او را ۹۹۹۹۹۹ یورو بود . بعد ها که از او دلیل این کار را پرسیدند گفت : هدفم این بود که غرور بازیکن را فرا نگیرد . او بعد ها به دلیل مصدومیت از تیم جدا شد و در ادامه ی کار برای تیم های بسیاری از جمله منچستر سیتی ، آتالانتا و رنجرز به میدان رفت .

مربیان برتر تاریخ باشگاه

حضور طولانی یک مربی بر روی نیمکت بر می گردد به نتایجی که طی سال های حضورش کسب کرده است . از این دسته مربیان با ثبات نه تنها در دنیای اروپا بلکه در سراسر این کره ی خاکی کم هستند . مربیان با ثباتی وجود دارند که جدای از کسب موفقیت ، آثاری مثبتی دیگری بر روی تیم داشته اند هر چند مربیان با ثبات عامل موفقیت نیستند و مربیانی هستند که عمر آن ها کوتاه است اما در همین عمر کوتاه بر روی نیمکت تیم ها پر فروغ ظاهر شده اند .

برایان کلاف : مربی و بازیکن انگلیسی متولد ۲۱ مارس ۱۹۳۵ که در ۲۰ سپتامبر ۲۰۰۴ دار فانی را وداع گفت . در دوران فوتبال خود برای تیم های ساندرلند و میدلزبرو یه میدان که رفته است ، مهاجم قهار و گلزنی که در ۲۷۴ بازی ۲۵۱ گل به ثمر رسانده است و یک مصدومیت در سن ۲۹ سالگی او را از بازی کردن کنار گذاشت و به سمت مربیگری روانه کرد . برایان کلاف مربیگری را در تیم دسته چهارمی هارتل پوتل یونایتد شروع کرد و پیتر تیلور را به عنوان دستیارش انتخاب کرد از سال ۱۹۶۵ الی ۱۹۶۷ . در سال های بعد به ترتیب در تیم های دربی کانتی ، برایتون و لیدز یونایتد به امر مربیگری پرداخت ، در دربی کانتی قهرمانی های مختلف در رقابت های مختلف داخلی تجربه اما در برایتون و لیدز یونایتد چندان موفق ظاهر نشد و دلیل آن هم نبود دستیار همیشگی اش تیلور بود . سال ۱۹۷۵ الی ۱۹۹۳ مربی ناتینگهام فارست بود ، او طی این سال ها عناوین مختلفی کسب کرد از جمله دو قهرمانی پیاپی در لیگ قهرمانان اروپا ، قهرمانی در لیگ برتر انگلیس و … . همیشه مدعی کسب نیمکت تیم ملی انگلستان بود اما هیچ وقت در این جایگاه قرار نگرفت .

بیلی واکر : مربی و بازیکن انگلیسی متولد ۲۹ اکتبر ۱۸۹۷ که۲۸ نوامبر ۱۹۶۴ دار فانی را وداع گفت . در دوران فوتبال خود تنها برای یک تیم بازی کرده است و آن تیم استون ویلا نام دارد . بیلی واکر در دوران نوجوانی نیز برای این تیم به میدان رفته است ، ۴۷۸ بازی از سال های ۱۹۱۹ الی ۱۹۳۱ که موفق شده است ۲۱۴ گل به ثمر برساند . دوران مربیگری خود را در شفیلد ونزدی شروع کرد و برای مدتی کوتاهی نیز مربی چلمسفورد سیتی بود . در سال ۱۹۳۹ الی ۱۹۶۰ هدایت ناتینگهام فارست در دستان او بود . در آن سال ها قرمز ها موفق به کسب جام نشدند و افتخاری را کسب نکردند اما دوران پر فراز نشیبی را گذراندند . بیلی واکر تیم را در لیگ دسته دوم تحویل گرفت و در لیگ برتر تحویل داد . سال ‌ها خون دل ها خورد . سال هایی جنگ جهانی تیم او را به پایین ترین دسته ها کشاند اما او را پایین نکشاند .

روز های دراماتیک تاریخ باشگاه

روز های تاریخی در تاریخ باشگاه ها بسیار است و بی شمار ، روز هایی که به تاریخ باشگاه معنای دیگری می دهد . این روز ها در هر باشگاهی معنایی دارد و مفهومی . این معنا و مفهوم برای ناتینگهام فارست روز هایی است که احساس غرور دارند و به تیم خود می بالند و اگر سال ها بگذرد باز هم هواداران آن روز ها را در ذهن خود مرور می کنند ، روز هایی که در اروپا پادشاهی می کردند و تاج قهرمانی را بر سر می نهادند یا در انگلیس حریفی برای آنها جرعت خط و نشان کشیدن نداشت .

۲۲ مارس ۱۹۷۸ ( قهرمانی اتحادیه با شکست لیورپول ) : فصل ۱۹۷۸ یکی از بهترین فصل های ناتینگهام بود فصلی که در پایان برایان کلاف با ۳ باخت تیم اش با فاصله ۷ امتیازی از لیورپول قهرمانی خود را جشن گرفتند . یک رقابت نزدیک با لیورپول در آن فصل که آنها در جام اتحادیه لیورپول را در یک بازی تماشایی تیم باب پیزلی را شکست دادند . به روز ۲۲ مارس ۱۹۷۸ بر می گردیم البته باید به بازی رفت جام اتحادیه برگردیم که روز ۲۰ می برگزار شد و نتیجه بازی تساوی دو تیم بود در بازی برگشت بازی گلی نداشت و به ضربات پنالتی رفت ؛ با پنالتی رابرستون این فارست بود که قهرمانی اتحادیه را به دست آورد .ماه بعد با قهرمانی لیگ و اختلاف ۶ امتیازی با لیورپول موجب ناراحتی طرفداران قرمزها شد رقابت باب پیزلی و برایان کلاف حالا تبدیل به یک عرصه نبرد برای نمایش اقتدار دو باشگاه تبدیل شده بود صعود فارست به جام یوفا تازه راهی برای فریبکاری مرد بزرگی به نام کلاف بود

۳۰ می ۱۹۷۹ ( اولین قهرمانی اروپا ) : در آن سال ها رقابت لیورپول و تیم برایان کلاف به اوج رسیده بود و حالا تیم برایان پس از قهرمانی در لیگ این بار قصد داشت تا جشن قهرمانی لیگ قهرمانان را تصاحب کند ، برد لیورپول در مرحله اول حذفی اعتماد به نفس زیادی به شاگردان کلاف داد تا در نهایت با بردن کلن دوست داشتنی آن سال ها به فینال بروند . رقیب آن سالها مالمو بود که از مسیری نسبتا آسان وارد فینال شده بود اما فراموش نکنید چیزی اسانی در لیگ ثهرمانان وجود ندارد بازی در مادرید شروع شد طرفداران از شدت هیجانن ایستاده بازی را تماشا می کردند دقایق پایانی نیمه اول با ضربه سر فرینکیس تماشگران سر از پای خود در آورده بودند نیمه دوم بازی با همین گل به پایان رسید . رابرتسون موقعیت هایی برای گلزنی داشت اما درخشش جان مولر دروازه بان مالمو تماشگران به تعجب وا داشته بود و حالا جشن قهرمانی فارست با بردن مالمو گرفته شد این در حالی بود که فارست به عنوان باشگاه تازه به سطح اول رسیده بود و حالا تبدیل به یکی از قدرت های اروپا شده بود و کلاف دوست داشتنی ترین مرد برای اهالی فارست .

۲۸ می ۱۹۸۰ ( تکرار قهرمانی اروپا ) : روز ۲۸ می ۱۹۸۰ استادیوم سانتیاگو مادرید فقط برای طرفداران فارست روز خاصی است بلکه این روز کلاف بار دیگر نشان داد از آدم های عجیب این دنیای فوتبال است ، در  این فصل انها در لیگ رتبه پنجم را به دست آوردند انها تا مرحله نیمه نهای با قدرت پیش رفتند با بردن آزاکس طلای آن سال ها حالا به فینال رسیده بودند تیم بریان کلاف در فینال حالا باید به مصاف هامبورگ برود هامبورگ که در نیمه نهای مادرید به شکل شگفت آوری برد همگان از تیم برانکو شگفت انگیز شده بودند حالا در فینال جذاب در ساتیاگو مادرید همه به دنبال یک بازی جذاب بودند بازی شروع شد همان طور که حدس زده میشد هامبورگ با بازی تهاجمی بازی را شروع کرد بازی کیگن و جورگان مگ کلیسکی طرفداران فارست را نگرامن کرده بود درخشش پیتر شیلتون در نیمه اول همه را به تشویق او وا داشت  شوت فوق العاده رابرستون بازی به سود فارست ادامه پیدا کرد هامبورگ موقعیت های زیادی در نیمه دوم ایجاد اما درخشش پیتر شیلتون و البته خط دفاعی فارست با حضور لری لوید و کنی بنز  تیم برانکو را نا امید کرد و این شاگردان کلاف بودند برای دومین بار پیاپی قدرت خود در اروپا نشان دادند چیزی بیشتر از قهرمانی در اصل فارست صریحا اعلام کرد : فوتبال مهم تر از پول های خرج شده در طول یک فصل است!


بخش های صفر تا صد تاریخچه ، تیم منتخب تاریخ باشگاه ، مربیان برتر تاریخ باشگاه توسط نیما اکرمی نوشته شده است .

بخش های سیر تغییرات لوگو و خانه ی میزبانی توسط مهدی موسی نیا نوشته شده است .

بخش روز های دراماتیک تاریخ باشگاه توسط محمد رضا هلالی نوشته شده است .

قبلی «
بعدی »

نویسنده ورزشی در اسپورتتو و فوتبال پلاس و پایگاه خبری ورزش بانوان (خبرگزاری درنا|IWSPORTS) /روزنامه نگار و خبرنگار نشریه قهرمانان / محصل رشته ی ریاضی و فیزیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.