از گذشته تا به حال (۱)|سرگذشت طاووس لیگ جزیره

از گذشته تا به حال مقاله ای است که سرگذشت تیم های ریشه دار فوتبال اروپا از بدو تأسیس تا به امروز را تعریف می کند . بازگشت لیدز یونایتد بهانه ای شد تا اولین قسمت از گذشته تا به حال با طاووس لیگ جزیره شروع شود .

صفرتا صد تاریخچه

باشگاه لیدز سیتی که در سال ۱۹۰۴ تشکیل شده بود به دلیل پرداخت غیر قانونی به بازیکنان در طول جنگ جهانی در سال ۱۹۱۹ منحل شد و مجبور شد تمام بازیکنان خود را بفروشد . در این میان باشگاه لیدز یونایتد تشکیل شد و بازیکنان را به سمت باشگاه خود روانه کرد . رئیس باشگاه هادرسفیلد تاون ، هیلتون کروتر برای تأسیس باشگاه وام ۳۵۰۰۰ پوندی اهدا کرد . لیدز یونایتد باید فوتبال خود را از لیگ دسته دوم فوتبال انگلیس آغاز می کرد . چهارمین فصل حضور لیدز یونایتد با قهرمانی به پایان رسید ، اولین قهرمانی تاریخ باشگاه در فصل ۱۹۲۳_۱۹۲۴ توسط آرتور فورکلو به دست آمد .

در لیگ دسته اول انگلیس چندان دوام نیاورند و با نتیجه ای افتضاح در فصل ۱۹۲۶-۱۹۲۷ به لیگ دسته دوم بازگشتند ، بازگشتی که باعث اخراج فورکلو شد و باعث بازگشت دیک ری . دیک ری اولین مربی تاریخ باشگاه لیدز یونایتد است که هدایت طاووس ها را در اولین سال تأسیس باشگاه در اختیار گرفته بود و حال آمده بود تا سر و سامانی به اوضاع نابسامان لیدز بدهد . سال بعد رتبه ی دوم کسب کردند و با نایب قهرمانی دوباره خود را به لیگ دسته اول انگلیس تحمیل کردند ‌. طی این سالها در رفت آمد از لیگ دسته اول به لیگ دسته دوم و از لیگ دسته دوم به لیگ دسته اول بودند .

به پایان رسیدن فصل ۱۹۳۱_۱۹۳۲ و کسب نایب قهرمانی در لیگ دسته دوم ، آنها را برای سومین بار به بالاترین سطح فوتبال انگلیس رساند . از سال های ۱۹۳۲ تا ۱۹۴۷ ، اگر چه دوران درخشان لیدز یونایتد نباشد اما دوران موفقی است . سال ۱۹۳۵ دیک ری برکنار شد بیلی هامسون جایگزین او شد . بیلی هامسون موفق به کسب جام نشد اما توانست ۱۲ سال لیدز را در بهترین فرم خود نگه داشت اما شروع جنگ جهانی دوم  تیمش را به دسته ی پایین تر هدایت کرد و خودش را از کار بر کنار . در این سال ها کم نبودند بازیکنانی که جزوی از تاریخ بزرگ باشگاه باشند از جمله جیم توومی ، بابی براون ، اوبری پاول و کاپیتان جام هوللی . اما اینها هم نتوانستند جلوی سقوط لیدز یونایتد را بگیرند . از سال های ۱۹۴۷ تا ۱۹۵۶ دوران حضور لیدز یونایتد در لیگ دسته دوم بود .

ویلیس ادواردز و فرانک بارکلی تلاش خود را برای صعود به لیگ بالاتر انجام داده اند اما موفق نشده آمد . حضور رادیو کارتر که تشنه ی موفقیت بود توانست آن ها را دوباره به لیگ دسته اول انگلیس بکشاند اما حضورشان باب منوال همیشه طولانی نبود و تا سال ۱۹۶۴ در رفت و آمد بودند . در مارس ۱۹۶۱ جک تیلور از مربیگری لیدز یونایتد استعفا داد و دون ری سکان هدایت این تیم را به دست گرفت . تیم در فصل ۱۹۶۱_۱۹۶۲ مشکلات مالی زیادی داشت و در نتیجه گرفتن چندان دلنشین ظاهر نمی شد ، فصلی که تنها موفق به پیروزی در یک بازی شدند و همان پیروزی آن ها را از سقوط به لیگ دسته سوم انگلیس نجات داد . در پایان فصل ۱۹۶۳_۱۹۶۴ قهرمان لیگ دسته دوم انگلیس شدند و این قهرمانی شروع دوران درخشان لیدز یونایتد بود .فصل بعد در لیگ بعد از منچستر یونایتد به مقام دوم رسیدند و در جام حذفی بازی فینال را با نتیجه ۲_۱ واگذار کردند . فصل بعد در لیگ باز هم موفق به کسب مقام دوم شدند و در نیمه نهایی جام بین المللی بین شهری مغلوب رئال زاراگوزا شد . فصل بعد آمد و لیدز یونایتد رتبه ی چهارم لیگ را کسب کرد ، در جام حذفی موفق به کسب جام نشد و در جام بین المللی بین شهری تا مرحله فینال پیش رفتند اما مغلوب دینامو زاگرب شدند . فصل ۱۹۶۷-۱۹۶۸ که چند فصل از حضور شگفت انگیزشان در بالاترین سطح ها فوتبال انگلیس و اروپا می گذشت ، عزم خود را برای کسب جام جزم کرده بودند .

لیدز یونایتد با دون ری و بازیکنانش از جمله پیتر لوریمر ، گری اسپرک ، نورمن هانتر و پل مادلی لیگ را تلخ به پایان رساند ولی شیرینی قهرمانی در جام حذفی تلخی لیگ را با خود شست و برد . جامی که با تک گل تری کوپر مقابل آرسنال به دست آمد . قهرمانی در رقابت های اروپایی لیدز یونایتد را وارد تاریخ فوتبال اروپا و جهان کرد تا سال ها بعد از بهانه ای برای صحبت کردن باشد . فصل بعد قهرمانی لیگ انگلیس را تجربه کردند ، قهرمانی که با رکورد های خارق العاده همراه بود . رکورد هایی از کمترین شکست تا بیشترین برد آن ها در تاریخ ماندگار کرد . لیدز روند خوب خود را تا سال ۱۹۸۲ ادامه داد . در این مدت جوک استین ، جیمی آدامسون و … برای موفقیت لیدز یونایتد قدم برمی داشتندت و در این مسیر ادی گری ، آلن کلارک ، کارل هریس ، پل رینی و … مربیان خود را همراهی کردند . طی این سال ها به خوبی قدم برداشتند . سال های که سه فصل پیاپی رتبه دوم لیگ انگلیس را کسب کردند و طی سه دوره پیاپی در فینال جام حذفی حاضر شدند که یک دوره را با قهرمانی به پایان رساندند ، قهرمانی که با پیروزی مقابل آرسنال در فصل ۱۹۷۱_۱۹۷۲ به دست آمد . در اروپا هم موفق ظاهر شدند ، قهرمانی رقابت های بین شهری در فصل ۱۹۷۰_۱۹۷۱ ، نایب قهرمان جام برندگان اروپا و نایب قهرمان جام حذفی اروپا در فصل ۱۹۷۴_۱۹۷۵ را بدست آوردند .

دوره ی قهرمانی ها و کسب افتخارات برای طاووس های انگلیس و هوادارانش با سقوط به دسته ی پایین تر پایان رسیده به نظر می رسید . فصل ۱۹۸۱_۱۹۸۲ به بدترین نحو ممکن به پایان رسید و با نتایج و اتفاقات پیش آمده آلن کلارک برکنار شد و ادی گری جانشین وی شد . فصل ۱۹۸۲_۱۹۸۳ با کمبود بودجه و بسته بودن بال و پر طاووس شروع شد . ادی گری مربی وقت لیدز یونایتد تصمیم گرفت از بازیکنان جوان استفاده کند ، چند فصل بر روی نیمکت تیم نشست و نتایج نسبتاً خوبی را گرفت اما مدیریت او را بر کنار کردند و بیلی برمنر را جایگزینش کردند . لیدز یونایتد در فصل ۱۹۸۶_۱۹۸۷ موفق شد به پلی آف صعود کند اما نتوانست در پلی آف  چارلتون را از پیش رو بردارند . در اکتبر ۱۹۸۸ هوارد ویلکینسون به عنوان مربی جدید انتخاب شد و تیم را از سقوط به دسته ی پایین تر نجات داد . فصل بعد لیدز یونایتد گوردون استراچان را از منچستریونایتد با مبلغ ۳۰۰۰۰۰ پوند به لیدز یونایتد آوردند تا تیم را در زمین همراهی کند . لیدز یونایتد با خرید جدید و مربی با دانش  باز هم به لیگ دسته اول انگلیس صعود کردند تا دوباره شاهد رقابت با غول های انگلیسی و اروپایی باشند . فصل ۱۹۹۰_۱۹۹۱ رتبه ی چهارم را در لیگ کسب کردند اما در جام های داخلی چنگی به دل نزدند . فصل ۱۹۹۱_۱۹۹۲ فصلی متفاوت بود . نام لیدز یونایتد که همیشه با تاریخ گره خورده است ، با قهرمانی در این فصل گره را محکم تر کرد . آخرین فصل لیگ دسته اول انگلیس با قهرمانی لیدز یونایتد به پایان رسید ، زیرا بعد از این قهرمانی فرمت لیگ های انگلیس تغییر کرد و دوران لیگ برتر و چمپیونشیپ و … شروع شد .

تا پایان ۲۰۰۳_۲۰۰۴ لیدز یونایتد یکی از تیم های حضور یافته در لیگ برتر انگلیس بود ‌. در طی این سال ها هدایت تیم دست جورج گراهام بود و پس از آن تیم را دیوید اولاری در اختیار گرفت . اولاری با مشکلات مالی که گریبان تیم را گرفته بود نتوانست به خوبی کنار بیاید و از کار بر کنار شد و تری ونتالیس جانشین او شد . در فصل ۲۰۰۳_۲۰۰۴ سه مربی ( تری ونتالیس ، پیتر رید و ادی گری ) که بر روی نیمکت نشسته بودند ، نتوانستند تیم را از سقوط نجات دهند حتی ستاره های آن روز های تیم از جمله دومینیک متئو ، آلن اسمیت و گری کلی کاری را از پیش نبردند . فصل ۲۰۰۴_۲۰۰۵ کوین بلکول باید تیم را از نو می ساخت ، تیمی که بازیکنان خود را اغلب به صورت آزاد از دست داده بود ، حال باید با بازیکنان آزاد دوران جدید خود را شروع کند .  در سال بعد لیدز یونایتد در چمپیونشیپ به خوبی نتیجه می گرفت و فرصتی ایده آل برای بازگشت بود اما در پلی آف با شکست مقابل واتفورد زحمت های خود را بر باد دادند . فصل ۲۰۰۶_۲۰۰۷ با مربیگری جان کارور شروع شد و با دنیس ویس به پایان رسید ، فصلی که ۱۰ امتیاز از باشگاه کم شد و لیدز را به لیگ دسته اول انگلیس روانه کرد . فصل ۲۰۰۷_۲۰۰۸ در صورتی شروع شد که لیدز یونایتد به دلیل شرایط مدیریتی قادر به ثبت نام بازیکنی جدید نبود و این اتفاق فقط چند روز قبل از شروع شدن لیگ به پایان رسید اما ماجرا پیچیده تر از این بود . کسر ۱۵ امتیاز به دلایل مدیریت و نحوه ی مدیریت باشگاه ، لیدز را از ادامه ی لیگ نا امید کرد . دنیس ویس تحمل شرایط را نداشت و گری مک آلیستر جانشین وی شد . فصل بعد تغییر مربی ، تفکرات جدید تیم و بازیکنانی که قدم به قدم با شرایط تیم خود را وفق می دادند گذشت .

فصل ۲۰۰۹_۲۰۱۰ شرایط نسبتاً خوبی را بدست آورد و با بازیکنانی که از جمله لوسیانو بچیو ، تام لی و جاناتان هاوسون کنار هم به هماهنگی کامل رسیدند توانستند به چمپیونشیپ صعود کنند . سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ دوران حضور لیدز یونایتد در منجلابی بود که هرچه تلاش می کردند به لیگ برتر نمی رسیدند . طی این سال ها ماجرا ها و اتفاقات بسیاری افتادند . فصل ۲۰۱۰_۲۰۱۱ علی رغم اینکه شروع خوبی داشتند رتبه ی هفتم را تصاحب کردند . در می ۲۰۱۱ اعلام شد که رئیس باشگاه کم بیتس این باشگاه را خریداری کرده است و حدود ۳۰۰۰۰۰ هوادار قبل از بازی مقابل میلدزبورو اعتراض کردند . در طی این سال ها چالش های مدیریتی و سهام داری باشگاه زیاد بود ، در نهایت ۹۰ درصد سهام به هلدینگ آسر گروپ و ۱۰ درصد سهام به شرکت ۴۹ ای آر اس رسید همچنین رئیس باشگاه آندره رادریزانی می باشد . تعویض و تغییر یکی از سیاست های مدیران طی این سال ها بود که مربیان مختلفی را به سمت نیمکت طاووس ها کشاند هر چند استعفای بعضی از مربیان در پی تغییراتی که در رأس باشگاه رخ می داد بی تأثیر نبود اما آن شخصی که مدیریت به آن ایمان داشت و آن ها را باز هم به لیگ برتر رساند ، مارسلو بیلسا بود . فصل ۲۰۱۸_۲۰۱۹ با هدایت توماس کریستینسن شروع شد و بعد از اخراج او به پاول هکینگبوتوو رسید .

باز هم مدیریت که انگار تصمیم ندارد عادت خود را ترک کند تغییر مربی را اعمال کردند . مارسلو بیلسا مربی آرژانتینی با گران ترین قرارداد به عنوان مربی در تاریخ لیدز یونایتد به این تیم پیوست . با وجود اینکه لیدز یونایتد در این فصل شروع خوبی نداشت اما مربی آرژانتینی که خالق تاکتیک است ، تیم را به سمت صعود به لیگ برتر هدایت کرد اما در پلی آف مغلوب حریف خود شدند . این فصل باید منتظر بازگشت لیدز یونایتد به جایگاه واقعی اش بودیم ، جایگاهی که مدت هاست از آن دور شده اند . این اتفاق با قهرمانی شیرین لیدز یونایتد در چمپیونشیپ رخ داد . تیمی که جدای از مارسلو بیلسا در سمت مربی بازیکنانی از جمله پابلو هرناندز ، استوارت دالاس ، لیام کوپر و … را در اختیار دارد . طاووس لیگ جزیره امیدوار است جدای از بازگشت به لیگ جزیره به رتبه های بالای جدول برگردد ، رتبه هایی که یک زمان در چنگال طاووس گیر کرده بود و به دست آوردنش سخت بود .

سیر تغییرات لوگو

لوگو لیدز یونایتد در اوایل دوران تأسیس تا سال ۱۹۶۰ از سه جغد تشکیل شده بود به همراه نوار های رنگی آبی و طلایی بود و بعد از جایگزین شدن رنگ سفید به جای رنگ های آبی و طلایی این نماد هیچ شباهتی به پیراهن اصلی تیم نداشت . سال ۱۹۶۵ تصمیم گرفتند لوگو تیم را به یک جغد تغییر دهند ، جغد معمولاً به رنگ آبی دریایی بر روی پیراهن تیم دیده می شد اما در فینال جام حذفی طلایی رنگ بود . نماد تیم تغییر کرد و در سال های ۱۹۷۱ الی ۱۹۷۳ از ( LUFC ) استفاده کردند ، زیبایی این نماد استفاده مورب از لغات بود نه به صورت عمودی . لوگو از سال های ۱۹۷۳_۱۹۷۶ از حبابی تشکیل شده بود که حروف L و U در آن به کار رفته بود با پس زمینه ای آبی و حباب های زرد رنگ . سال ۱۹۷۷ لوگو تیم ۴۵ درجه چرخش داشت و جابه‌جایی در رنگ ها رخ داد . این چرخش و تغییر رنگ به مزاج هواداران خوش نیامد برای نماد جدید تیم تصمیم گرفته شد از همان لوگو حبابی شکل اولیه استفاده کنند به همراه تیم باشگاه در حاشیه کنار لوگو . این لوگو تا سال ۱۹۸۱ بر روی پیراهن طاووس ها درج می شد اما در این سال ها نماد میانی لوگو را که به صورت حباب بود حذف کردند تا طاووسی را جایگزین آن کنند همچنین نوشته ی نام تیم پر رنگ تر شد به همراه تغییرات جزئی دیگر . در سال ۱۹۸۴ لوگو لیدز یونایتد تغییر کرد و تبدیل به گل رز و توپی شد که از رنگ های سنتی سفید ، آبی و طلایی استفاده شده است و در بخشی از آن هم نام باشگاه دیده می شود . همانطور که گفته بودم لوگوی سال های ۱۹۷۱_۱۹۷۴ از مخفف ( LUFC ) اسم تیم شکل گرفته بود . در سال ۱۹۹۸ لوگوی تیم به کلی تغییر کرد و از مخفف نام تیم به صورت عمودی در میانه لوگو استفاده شد و اطراف آن را خط هایی احاطه کردند که بیشتر به یک سپر شبیه شده است همچنین نماد گل رز به سمت بالای لوگو انتقال یافته است البته که رنگ های آبی ، سفید و طلایی کماکان دیده می شوند . در سال ۱۹۹۹ با تغییراتی که در گل رز اعمال گردید به نماد مورد نظر باشگاه رسیدند و حال بعد از گذشت ۲۱ سال نماد باشگاه بدین گونه می باشد .

خانه ی میزبانی

لیدزیونایتد از بدو تأسیس ( سال ۱۸۹۷ ) تا کنون در ورزشگاه الاند رود ( Elland Road ) از رقبای خود پذیرایی کرده است . الاند رود یک ورزشگاه همه جانبه است که دوازدهمین استادیوم بزرگ فوتبال در انگلیس است . در ابتدا زمین در اختیار باشگاه راگبی هولبک بود که در لیگ فوتبال راگبی بازی می کرد و آن را با … می شناختند . بعد از تشکیل باشگاه لیدز یونایتد ، شورای شهر. اجازه داد که این ورزشگاه را اجاره کنند تا زمانی که خود بتوانند آن را خریداری کنند . صاحبان اصلی زمین این نام را از روی جاده ایلاند گذاشته بودند که در زمان گذشته زمین طاووس بوده است ، به همین دلیل است که لقب لیدز یونایتد طاووس می باشد . صاحب اصلی ورزشگاه شرکت آبجوسازی بنتلی بود که بعد از انحلال آنها ، ورزشگاه به لیدز یونایتد فروخته شد . ورزشگاه در اوایل دوران خود ۷۰۰۰ نفر گنجایش داشته است و بعد ها با نوسازی ظرفیت آن تقریباً به ۳۸۰۰۰ نفر رسیده است . استادیوم ایلاند رود بازی های زیادی را برای لیدز یونایتد میزبانی کرده است که بازی لیدز یونایتد مقابل ساندرلند در سال ۱۹۶۷ با حضور ۵۷۸۹۲ نفر ، دیداری بود که رکورد پر تماشاگر ترین بازی در این استادیوم به ثبت رسید . ورزشگاه جدای از میزبانی برای لیدز یونایتد در نیمه نهایی جام حذفی میزبانی کرده است ، زمانی که ورزشگاه ومبلی از مسابقات قهرمانی اروپا میزبانی می کرد همچنین در سال ۲۰۱۵ میزبان مسابقات جام جهانی راگبی نیز بوده است . حال بعد از گذشت نزدیک به ۱۲۵ سال این ورزشگاه  با حضور هواداران جو بی نظیری را به تصویر می کشاند به طوری سر الکس فرگوسن در این باره می گوید:« الاند رود یکی از ارعاب کننده ترین جو در فوتبال اروپا است .»

تیم منتخب تاریخ باشگاه

 

بی شک رسیدن یک تیم به موفقیت و کسب قهرمانی بدون حضور بازیکنان کار کشته ، کار بلد ، ماهر و تشنه موفقیت امکان پذیر نیست . بازیکنانی که هم تیم خود را در تاریخ ماندگار می کنند و هم نام خود را . تیم منتخب لیدز یونایتد از بازیکنانی تشکیل شده است که در موفقیت تیم نقش پر ثمری داشته اند ، بیشترین بازی را انجام داده اند ، گل های بی شماری به ثمر رسانده اند ، کاپیتان بی مانند تیم بوده اند و ..‌. . این بازیکنان همانند کسانی هستند که اگر در آن مقطع از تیم حضور نداشتند حال طاووس فوتبال اروپا تا این حد برایمان مهم نمی شد .

نایجل مارتین : دروازه بانی انگلیسی متولد ۱۹۶۶ که طی سال های ۱۹۹۶ الی ۲۰۰۳ بیش از ۲۰۰ بازی برای لیدز یونایتد انجام داده است . دیوید اولاری علاقه ی خاصی به او داشت و این علاقه هم بی خود به دست نیامده بود . نمایش های بی نقص و بی نظیر چه در رقابت های داخلی و چه در رقابت های اروپایی ، در قلب هواداران برای او جایگاهی ساخت .

پل رینی : مدافع راست انگلیسی متولد ۱۹۴۴ که طی سال های ۱۹۶۲ الی ۱۹۷۸ بیش از ۵۵۰ بازی برای لیدز یونایتد انجام داده است . قهرمانی های مختلف از جمله جام حذفی و لیگ انگلیس از افتخارات او در این تیم به شمار می رود . دون ری از او مدافع سر سختی ساخته بود با نظم و انضباط بی مانند که موفق می شد به راحتی مهاجمان را درگیر خود کند و اجازه مانور دادن به بازیکن حریف نمی داد .

نورمن هانتر : مدافع وسط انگلیسی متولد ۱۹۴۳ که طی سال های ۱۹۶۲_۱۹۷۶ حدود ۵۴۰ بازی برای لیدز یونایتد انجام داده است ‌. او با چارلتون در این سال ها قهرمانی های مختلفی را با تیم کسب کرده بود و زوج دفاعی محکمی را تشکیل داده بودند ‌. به خوبی می‌توانست عمق دفاع را پوشش دهد و همچون شکارچی مهاجمان را برای خود شکار می کرد .

جک چارلتون : مدافع وسط انگلیسی متولد ۱۹۳۵ که طی سال های ۱۹۵۲ الی ۱۹۷۳ بیش از ۶۲۵ بازی برای لیدز یونایتد انجام داده است ‌. او در کل دوران حرفه ای خود تنها برای طاووس ها به میدان رفته است . چارلتون در این سال ها در کسب بیشتر قهرمانی های لیدز یونایتد نقش پر رنگی داشته است همچنین او بر خلاف اینکه مدافع خوبی به شمار می رفت در امر گلزنی اسمش را همراهی می کرد .

تری کوپر : مدافع چپ انگلیسی متولد ۱۹۴۴ که طی سال های ۱۹۶۲ الی ۱۹۷۵ حدود ۲۵۰ بازی برای لیدز یونایتد انجام داده است . در سن ۱۷ سالگی به عنوان یک وینگر بازی می کرد اما وقتی دون ری به استعدادش پی برد ، او را به پست های دفاعی انتقال داد ‌. شماره ۳ لیدز یونایتد با مهارت های خود به خوبی از وظیفه ی دفاعی خود بر می آمد و در امر گلزنی با نفوذ های خود کمکی بسیاری به تیم می کرد هر چند خودش کم گل می زد .

ویلیام برمنر : هافبک وسط اسکاتلندی متولد ۱۹۴۲ که طی سال های ۱۹۶۰ الی ۱۹۷۶ بیش از ۵۸۵ بازی برای لیدز یونایتد انجام داده است . برمنر به خوبی به خط حمله تیم اضافه می شود و به راحتی هر چه تمام تر دروازه رقبا را باز می کند . او را یکی از سخت کوش ترین بازیکنان تاریخ باشگاه لیدز یونایتد می دانند که قهرمانی های مختلفی از جمله جام اروپا و لیگ انگلیس به دست آورده است همچنین برای قدر دانی زحمات او مجسمه ی او را ساخته اند و در بیرون از ورزشگاه قرار داده اند .

جانی جایلز : هافبک وسط انگلیسی متولد ۱۹۴۰ که طی سال های ۱۹۶۳ الی ۱۹۷۵ بیش از ۳۸۰ بازی برای لیدز یونایتد انجام داده است . او قبل از حضور در جمع طاووس ها برای شیاطین سرخ بازی می کرد ولی آنچان دروازه رقبا را باز نمی کرد اما با حضور در لیدز یونایتد آمار خود را بهبود بخشید . جایلز نقش پر رنگی موفقیت های تیم داشته است همچنین با حضور برمنر در کنارش تبدیل به یک زوج خط هافبک بی همتا می شدند.

پیتر رولیمر: وینگر راست یا هافبک تهاجمی اسکاتلندی متولد ۱۹۴۶ طی سال های ۱۹۶۲ الی ۱۹۷۹ و ۱۹۸۳ الی ۱۹۸۵ بیش از ۵۲۵ برای لیدز یونایتد انجام داده است . او نام گلزن ترین بازیکن تاریخ باشگاه را با خود یدک می کشد با ۱۶۸ گل . شوت های اعجاب بر انگیزش و نمایش های ماهرانه اش او را در تاریخ ماندگار کرده است .

ادی گری : وینگر چپ یا هافبک تهاجمی اسکاتلندی متولد ۱۹۴۸ که طی سال های ۱۸۶۶ الی ۱۹۸۳ بیش از ۴۵۰ بازی برای لیدز یونایتد انجام داده است . او در قهرمانی های اروپا و جام داخلی کمک بسیار به تیمش کرد و نمایش های درخشانش همه را متحول او می کرد . اوج زیبایی بازی او در دیدار مقابل بارسلونا نیمه نهایی جام باشگاه های اروپا است .

آلن کلارک : مهاجم انگلیسی متولد ۱۹۶۴که طی سال های ۱۹۶۹ الی ۱۹۷۸ بیش از ۲۷۰ بازی برای لیدز یونایتد انجام داده است . او که از لسترسیتی به لیدز یونایتد در آن زمان رکورد نقل و انتقالات را با ۱۶۵۰۰۰ پوند شکست . کلارک به خوبی می توانست شوت های از راه دور خود را به تور بچسباند و با ضربه سر خود لرزه به تن رقبا می انداخت .

جان چارلز : مهاجم ولزی متولد ۱۹۳۱ که طی سال های ۱۹۴۶ الی ۱۹۵۷ و سال ۱۹۶۲ بیش از ۳۰۵ بازی برای این یونایتد انجام داده است . او در طول دوران حرفه ای خود هرگز اخراج نشدن است زیرا اعتقادی به خطا کردن روی بازیکن حریف ندارد . در دوران حضور لیدز یونایتد به افتخارات چندانی نرسید اما سبک بازی او ، توانایی گل زدن با هر دو پا ، بازیکن سریع و توانایی ارسال پاس او را در این لیست قرار داده است .

مربیان برتر تاریخ باشگاه

حضورطولانی یک مربی بر روی نیمکت بر می گردد به نتایجی که طی سال های حضورش کسب کرده است . از این دسته مربیان با ثبات در نه تنها در دنیای اروپا بلکه در سراسر این کره ی خاکی کم هستند . مربیان با ثباتی وجود دارند که جدای از کسب موفقیت ، آثاری مثبتی دیگری بر روی تیم داشته اند هر چند مربیان با ثبات عامل موفقیت نیستند و مربیانی هستند که عمر آن ها کوتاه است اما در همین عمر کوتاه بر روی نیمکت تیم ها پر فروغ ظاهر شده اند .

دیک ری : مربی و فوتبالیست متولد ۱۸۷۶ که سال ۱۹۵۲ با این دنیا خداحافظی کرد . در دوران فوتبال خود در تیم های لیدز سیتی ، منچستر سیتی و … بازی کرده است . اولین مربی تاریخ باشگاه که سریعاً از کار بر کنار شد اما به لیدز یونایتد بازگشت و از سال ۱۹۲۷ مربیگری را شروع کرد و تا سال ۱۹۳۵ ادامه داد . دیک ری مدت نسبتاً کمتری را نسبت به سایر مربیان بر روی نیمکت نشسته است اما دلیل اینکه او وارد به این لیست شده است زیرا در آن سال های اولیه تأسیس با کمبود بودجه هم روبه‌رو بود اما تیم را به خوبی پیش می برد و توانست قهرمان لیگ دسته دوم انگلیس شود همچنین در لیگ دسته اول انگلیس تیم را نایب قهرمانی رساند . بی شک اگر فصل ۱۹۳۴_۱۹۳۵ با لیدز یونایتد به دسته پایین تر سقوط نمی کرد افتخاراتش با این تیم بیشتر بود .

دون ریوی :  مربی و فوتبالیست متولد ۱۹۲۷ که سال ۱۹۸۹ با این دنیا خداحافظی کرد . در دوران فوتبال خود در تیم های لسترسیتی ، منچستر سیتی ، لیدز یونایتد و … بازی کرده است . دوران مربیگری با لیدز یونایتد را از سال ۱۹۶۱ شروع کرد و تا سال ۱۹۷۴ ادامه داد . دون ری زمانی تیم را تحویل گرفت که آن ها در لیگ دسته دوم انگلیس بازی می کردند و با تفکراتش تیم را به لیگ بالاتر کشاند . او قدم به قدم تیم را پیش می برد . از قهرمانی در لیگ دسته دوم و نایب قهرمانی در لیگ برتر شروع کرد و تا قهرمانی در لیگ برتر ، جام حذفی و سوپر کاپ اروپا ادامه داد . نقطه ی قوت مربیگری دون ریوی خرید هایی بود که انجام بود و با همان خرید ها تیم را به موفقیت می رساند ‌.

هوارد ویلکینسون : مربی و فوتبالیست متولد ۱۹۴۶ که خوشبختانه در قید حیات است . در دوران فوتبال خود در تیم های برایتون ، شفیلد یونایتد و … بازی کرده است . دوران مربیگری با لیدز یونایتد را از سال ۱۹۸۸ شروع کرد و تا سال ۱۹۹۶ ادامه داد . آخرین قهرمانی لیگ دسته اول انگلیس به نام او و با تیم لیدز یونایتد ثبت شده است که سال بعد فرمت لیگ های انگلیس تغییر کرد . همچنین قهرمانی در جام خیریه را تجربه کرده است و جام های دیگر . فصل ۱۹۹۲_۱۹۹۳ رتبه ی هفدهم را برای لیدز یونایتد کسب کرد و نزدیک به درب خروجی باشگاه شد اما از آن خارج نشد و در تیم ماندگار شد . دو فصل بعد این را به رتبه ی پنجم جدول رساند اما با شروع ضعیف در فصل ۱۹۹۶_۱۹۹۷ از مربیگری برکنار شد .

روز های دراماتیک تاریخ باشگاه

روزهای تاریخی در باشگاه ها زیاد است و بی شمار ، روز هایی که به تاریخ باشگاه معنایی دیگر می دهد . این روز ها در هر باشگاهی معنایی دارد و مفهومی . این معنا و مفهوم برای لیدز یونایتد روز هایی است که احساس غرور دارند و به تیم خود می بالند و اگر سال ها هم بگذرد باز هم هوادارن آن روز ها را در ذهن خود مرور می کند ، روز هایی که بارسلونا را به زانو درمی آوردند و در انگلیس حریفی نداشتند هر چند که گاهی اوقات روز های تلخ نیز در تاریخ باشگاه با مرور آن به هواداران چشمک می زنند .

۶می ۱۹۷۲ : ۶ می ۱۹۷۲ یک روز تاریخی برای طرفدارن لیدز می باشد روزی که باشگاه توانست به فینال جام حذفی برسد آن هم در برابر شاگردان بریت می که یک دیدار جذاب را ایجاد کرد . آرسنال که با بریت می در فصل قبل توانست جام اتحادیه و جام حذفی را ببرد و از طرفی لیدز با قهرمانی در لیگ اروپا و کسب رتبه نایب قهرمانی لیگ در فصل قبل حضور داشت همه رسانه ها آماده یک بازی پر هیجان بودند . بازی از همان ابتدا با جنجال های مختلف شروع شد تا در دقیقه ۵۷ گل کلارک تمام استادیوم سر از پا هیجان شد  و با همان گل لیدز جشن  قهرمانی را که آنها هیچ وقت تجربه اش نکرده بوده اند را گرفتند، باشگاه در استادیوم و توسط طرفداران سرود معروف باشگاه خوانده شد؛ سرودی که بعد از چهل سال دوباره طرفداران این بار برای بازگشت به لیگ برتر آن را خواندند..

۲۸ می ۱۹۷۵ : لیدز آن سال یک فصل شگفت انگیز را سپری کرد حضور در لیگ اروپا بار دیگر قدرت لیدز نشان داد بردن زوریخ ، دازوس ، اندرلخت و البته بردن بارسلونا در نیمه نهایی درخشش آلن کلارک  همه   را مجاب به قهرمانی در لیگ اروپا کرد حالا آنها در فینال باید به مصاف بایرن در پارک دو فرانس بروند  . بازی شروع شد . کمتر کسی فکر میکرد این قدر بازی جنجال داشته باشد بازی با چندین حمله لیدز شروع شد عملکرد عالی مایر دروازه بایرن را بدون گل نگه داشت اما دقیقه ۶۲ اوج حاشیه ها شروع شد که پیتر لوریمر با شوتی سهمگین دروازه بایرن را باز کرد همه ورزشگاه سر از پا در آورده بودند اما به یکباره غم در صورت همگان افتاد داور بازی گل را قبول نکرد و عقیده داشت بارمر که در نزدیکی دروازه بایرن بود در آفساید قرار دارد. تصمیمی که موجب خشم عجیب بازیکنان و البته طرفداران لیدز شد نکته جالب داور گل را مورد تایید قرار داده بود اما با دستیار خود صحبت کرد و گل را آفساید گرفت . همه امیدها از بین رفت طرفداران با پرخاشگری و توهین های مختلف اعتراض خود را نشان می دادند اما هیچ نتیجه ای نداشت بازی ادامه داشت بازی ادامه داشت و ذر نهایت فرانس روث امید های لیدز کم رنگ تر شد ده دقیقه بعد با گل گرد مولر اندک امیدها به پایان رسید و این شاگردان جیمز آرفیلد بودند که قهرمانی خود را جشن می گرفتند.

۲۴ اکتبر ۲۰۰۰ : فصل ۲۰۰۰ لیدز و تیم دیود اولری یکی از بهترین تیم های دهه ۲۰۰۰ لیدز بود تیمی فوق العاده که تا نیم نهای لیگ قهرمانان رفت در مرحله گروهی لیدز با بارسلونا، بشیکتاش، گروه سختی بود روز ۲۴ اکتبر ۲۰۰۰ اما یک روز خاص بود ، در این روز بارسلونا برای صعود از گروه فقط به برد نیاز داست بازی شروع شد در نهایت برویور و ریوالدو بازی با تساوی به پایان رسید و این لیدز بود که به دور بعد صعود کردند و بارسلونا از صعود به مرحله بعد کنار رفت  ، آن دوره مسابقات یوفا در دو مرحله گروهی برگزار می شود و در نهایت هشتم تیم به مرحله یک چهارم می رفتند لیدز در مرحله دوم با مادرید ف اندرلخت و لاتزیو هم گروه شد که جایگاه دوم را تصاحب کرد آن تیم شگفت سازی خود را ادامه داد و با بردن تیم طلای لاکرونیا توانست به نیمه نهای برود اما تیم اولری با شکست مقابل والنسیا این داستان دراماتیک را پایان دادند آن تیم اولری یکی از خاطره انگیزترین تیم های لیدز بود.


بخش های صفر تا صد تاریخچه ، سیر تغییرات لوگو ، خانه میزبانی ، ترکیب منتخب برتر تاریخ باشگاه و مربیان برتر تاریخ باشگاه به قلم نیما اکرمی نوشته شده است .

بخش روز های دراماتیک تاریخ باشگاه به قلم محمد رضا هلالی نوشته شده است .

قبلی «
بعدی »

نویسنده ورزشی در اسپورتتو و فوتبال پلاس و پایگاه خبری ورزش بانوان (خبرگزاری درنا|IWSPORTS) /روزنامه نگار و خبرنگار نشریه قهرمانان / محصل رشته ی ریاضی و فیزیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.